Zamknij

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat. Jest kolejne nagranie [WIDEO]

Redakcja
02.02.2018 10:57

Polski Himalaizm Zimowy zamieścił na Facebooku kolejne nagranie, które pokazuje ogromne trudy akcji ratunkowej pod Nanga Parbat. 

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat. Jest kolejne nagranie [WIDEO]
fot. Facebook screen/ Polski Himalaizm Zimowy

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Akcja ratunkowa pod Nanga Parbat 

Na krótkim nagraniu widać, w jakim stanie była Elisabeth Revol w trakcie akcji ratunkowej. Nagranie pokazuje też, jak trudną i niebezpieczną drogę w fatalnych warunkach pogodowych musieli pokonać Adam Bielecki i Denis Urubko. 

To kolejny film z akcji na Nanga Parbat. W niedzielę na Facebooku fanów Denisa Urubko pojawiło się także krótkie wideo, podczas którego można usłyszeć moment znalezienia Elizabeth Revol.

Zobacz także

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę wejścia zimą na Nanga Parbat, a Elisabeth Revol po raz czwarty. W grudniu wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

20 stycznia rozpoczęli wspinaczkę na wierzchołek, ale ostatecznie zeszli do obozu drugiego. 22 stycznia z nadesłanego przez Francuzkę SMS wynikało, że są w obozie trzecim, planują wyjście wyżej i atak szczytowy 25 stycznia. Tego dnia byli na wysokości około 8000 m i — według niektórych źródeł — stanęli na wierzchołku. W południe chmury przesłoniły kopułę szczytową, a polsko-francuska para w odwrocie utknęła na wysokości ok. 7400 m.

Na pomoc ruszyła ekipa polskich himalaistów — oprócz Bieleckiego i Urubki, Jarosław Botor i Piotr Tomala — uczestnicząca w wyprawie na K2, szczycie odległym od NangaParbat w linii prostej o prawie 200 km. Dotarli dwoma helikopterami blisko obozu pierwszego na Nanga Parbat. Mimo zapadających ciemności wspinaczkę rozpoczęli Bielecki i Urubko. Około drugiej czasu miejscowego spotkali schodzącą z góry Revol.

RadioZET.pl/Facebook,PAP/DG