Zamknij

Siostra Mackiewicza apeluje do internautów. ''To bohaterowie. Nie mogli już bardziej ryzykować...''

Redakcja
28.01.2018 12:18
Siostra Mackiewicza apeluje do internautów. ''To bohaterowie. Nie mogli już bardziej ryzykować...''
fot. Facebook

Kierownik komitetu organizacyjnego narodowej wyprawy na K2 Janusz Majer poinformował, że akcja ratunkowa himalaisty Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne nie będzie kontynuowana. Siostra wspinacza zaapelowała, by nie komentować tej decyzji. 

Dwa helikoptery zabrały z Nanga Parbat Elisabeth Revol oraz Adama Bieleckiego, Denisa Urubkę, Jarosława Botora i Piotra Tomalę, którzy sprowadzali z góry francuską alpinistkę. Wcześniej kierownik komitetu organizacyjnego wyprawy na K2 Janusz Majer przekazał PAP wiadomość, że "ze względu na pogarszającą się pogodę, nie ma już żadnych szans na akcję ratunkową po Tomasza Mackiewicza, który znajduje się na Nanga Parbat na wysokości około 7200 m".

Z sobotnich wiadomości wynikało, że Mackiewicz został sprowadzony przez Revol do namiotu na wysokość 7250 m i tam spędził noc. Z kolei inne źródła twierdziły, że jest w jamie śnieżnej. 

Zobacz także

Część internautów wypowiedziała się krytycznie na temat przerwania akcji ratowniczej Tomasza Mackiewicza. Siostra polskiego himalaisty apelowała na antenie TVN24 o niekomentowanie decyzji ratowników. – Bielecki i Urubko to bohaterowie. Nie mogli już bardziej ryzykować, nie oceniajmy ich – powiedziała z łzami w oczach Małgorzata Sulikowska.

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań, o długości prawie 26 km. "Naga Góra" była przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pierwszego o tej porze roku wejścia dokonali 26 lutego 2016 roku Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali oraz Hiszpan Alex Txikon.

RadioZET.pl/PAP, TVN24/DG 

C