Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Akcja ratownicza na Nanga Parbat. Co się działo po spotkaniu z Elizabeth?

29.01.2018 06:58
xxx wiadomosci

Polscy himalaiści z wyprawy na K2 uratowali Francuzkę Elisabeth Revol. Moment przywitania jej w Islamabadzie wywołuje wiele emocji. Teraz poznajemy szczegóły akcji ratunkowej. 

Akcja ratownicza na Nanga Parbat. Co się działo po spotkaniu z Elizabeth? fot. Facebook

Ekipa ratunkowa w składzie: Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala bezpiecznie sprowadziła francuską alpinistkę Elisabeth Revol z Nanga Parbat. Pozostającego wyżej Tomasza Mackiewicza nie udało się uratować.

Po spotkaniu z Elizabeth Revol pokazano zdjęcie jej odmrożonych stóp

Teraz poznajemy więcej szczegółów brawurowej akcji polskich himalaistów.  

W trakcie schodzenia ze szczytu ekipa ustawiła trzyosobowy namiot, gdzie himalaiści zrobili sobie przerwę. Adam i Denis podali leki, ugotowali wodę dla Eli. Francuzka mogła w tym czasie też odpocząć.

Ekipa polskich himalaistów uczestnicząca w wyprawie na K2, szczycie odległym od Nanga Parbat w linii prostej o prawie 200 km, dotarła w sobotę pod wieczór dwoma helikopterami blisko obozu pierwszego. Mimo zapadających ciemności wspinaczkę rozpoczęli Bielecki i Urubko, którzy około drugiej w nocy miejscowego czasu spotkali schodzącą z góry Revol.

Ujawniono nagranie z odnalezienia Elizabeth Revol

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

RadioZET.pl/PAP, Twitter/KM

Oceń