Zamknij

Polacy spotkają się z Żydami i ustalą wspólną wersję historii

Redakcja
26.02.2018 16:13
izrael
fot. Pixabay

Jest wysoce prawdopodobne, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania polskiego i izraelskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego — powiedziała w poniedziałek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Zastrzegła jednak, że termin nie został jeszcze ustalony.

Rzeczniczka rządu była pytana po poniedziałkowym spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, o to, kiedy dojdzie do spotkania zespołów.

Zagłosuj

Czy popierasz nowelizację ustawy o IPN?

Liczba głosów:

Zespół powołał Morawiecki

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

— Rozmowy trwają, nie wykluczamy, że do takiego spotkania dojdzie, są takie starania, nie potrafimy wskazać terminu, ponieważ on jeszcze nie został ustalony. Ale tak, jest wysoce prawdopodobne, że do takiego spotkania przedstawicieli Polski i Izraela w najbliższym czasie dojdzie — powiedziała rzecznik rządu.

Zapewniła, że jeżeli zostanie ustalony termin, niezwłocznie taka informacja zostanie przekazana.

— Zespół po naszej stronie jest powołany [...]. Toczą się takie przygotowania, aby do spotkania strony polskiej i izraelskiej doszło — powiedziała Kopcińska.

Wypełnij PIT z Fundacją Radia ZET - ściągnij darmowy program

Premier Mateusz Morawiecki 1 lutego powołał zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem, na którego czele stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Ustalenie ws. powołania zespołów — polskiego i izraelskiego zapadły podczas rozmowy szefów rządów obu krajów.

Kopcińska potwierdza spotkanie

W rozmowie z dziennikarzami Kopcińska odniosła się też do spotkania premiera z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, podczas którego szefowi rządu został przekazany apel „o powrót na drogę dialogu i pojednania”, który polscy Sprawiedliwi wystosowali do rządów, parlamentów i narodów Izraela i Polski.

Rzeczniczka podkreśliła, że premier podziękował za apel, „który został skierowany przez osoby do tego najwłaściwsze, przez osoby, które ratowały Żydów w czasie II wojny światowej”.

— Ci ludzie opowiadali swoje historie, wstrząsające historie, dlatego tak ważny jest apel o zgodę z ich ust — oceniła. Dodała, że premier jest wdzięczny, że ten apel wypłynął z ust „prawdziwych bohaterów”.

— Dialog, jaki prowadzi rząd — premier Mateusz Morawiecki — z Izraelem trwa, łączyły i łączą nas dobre relacje, nie da się przekreślić ponad 800-letniej wspólnej tradycji, wspólnego życia — zaznaczyła Kopcińska.

— To wszystko nas łączy, i my i obywatele pochodzenia żydowskiego byliśmy ofiarami II wojny światowej, Niemcy mordowali Żydów i Polaków, Polaków, którzy tak jak ci państwo dzisiaj obecni w Kancelarii Premiera, narażali życie swoje i swoich rodzin, by ratować ich życie, życie ich bliskich — powiedziała rzecznik rządu.

RadioZET.pl/pap/maal