Zamknij

Wpadka narodowców. Myśleli, że siedzenia w autobusie to... kobiety w burkach

Redakcja
01.08.2017 11:00
Norwegia
fot. Facebook/Sindre Beyer

Na jednej z grup na Facebooku, zrzeszających norweskich narodowców, pojawiło się zdjęcie, które wywołało lawinę negatywnych komentarzy. Problem w tym, że pokazywało coś zupełnie innego, niż myśleli internauci.

Jeden z użytkowników Facebooka, należący do zamkniętej grupy "Fedrelandet viktigst" (po polsku: "Najpierw ojczyzna"), zrzeszającej ludzi o poglądach nacjonalistycznych, udostępnił fotografię z podpisem "co myślicie?".

Grupa liczy ponad 13 tysięcy członków, a sam wpis opatrzono setkami komentarzy i udostępniono 1300 razy. Wśród komentujących dominował nastrój wściekłości i niepokoju, albowiem wszystkim wydawało się, że zdjęcie przedstawia muzułmańskie kobiety, ubrane w burki zakrywające twarze. Internauci pisali, że to "tragedia" i że kobiety "na pewno miały przy sobie bomby i broń".

Problem w tym, że spiralę rasistowskich i ksenofobicznych reakcji uruchomiło zdjęcie, na którym w rzeczywistości widnieją... puste krzesła w autobusie. Zwrócił na to uwagę dziennikarz Sindre Beyer, który opublikował screeny z tej internetowej "debaty:

I choć cała sytuacja brzmi tak absurdalnie, że aż wywołuje śmiech, eksperci starają tego nie bagatelizować, podkreślając, jak wielką moc mają "fake newsy" i niesprawdzone dane. Ludzie często bowiem nie analizują i nie weryfikują informacji, na które natrafiają, co nie przeszkadza im dochodzić do jednoznacznych wniosków i formułować kategorycznych sądów. Niejednokrotnie padają też ofiarami manipulacji.

RadioZET.pl/wp.pl/MP