Zamknij

Twarz rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny może trafić do łagru

Redakcja
11.07.2017 21:25

Sąd w Moskwie nie przyjął wniosku ws. odwieszenia kary łagru opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu. Zaledwie kilka godzin po tym, jak media poinformowały, że Federalna Służba Więzienna (FSIN) skierowała wniosek do sądu, pojawiła się informacja, że został on zwrócony. Nawalny ma już na koncie dwa wyroki w zawieszeniu.

Twarz rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny może trafić do łagru
fot. Archiwum Radia ZET

Oficjalnym powodem zwrotu wniosku jest fakt, że nie został on podpisany przez upoważnioną do tego osobę. – Z godną pozazdroszczenia trwałością FSIN wymaga zastąpienia wyroku w zawieszeniu Nawalnego, wyrokiem prawdziwym. Została podjęta kolejna próba – pisało we wtorek „Echo Moskwy”.

Dwa wyroki w zawieszeniu

W lutym 2017 r. Aleksiej Nawalny w procesie o defraudację funduszy państwowej spółki Kirowles został skazany na pięć lat więzienia w zawieszeniu. Wcześniej w 2014 został skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za domniemaną defraudację funduszy firmy Yves Rocher. Jego brat Oleg Nawalny został w tym procesie skazany na wyrok bezwzględnego więzienia i do teraz przebywa w kolonii karnej.

Twarz opozycji

41-letni Aleksiej Nawalny jest z zawodu adwokatem. Ponadto prowadzi jednego z najbardziej popularnych w Rosji blogów, gdzie walczy z wszechobecną w jego kraju korupcją. Stał się znany najpierw jako bojownik o przejrzystość w biznesie, gdy nabywał mniejszościowe udziały w koncernach kontrolowanych przez państwo, a następnie na swoim blogu ujawniał wykryte w nich nieprawidłowości. Nawalny zadeklarował start w wyborach prezydenckich w marcu 2018 r., jednak Centralna Komisja Wyborcza uważa, że kandydowanie nie będzie możliwe ze względu na wyroki sądowe.

RadioZET.pl/PAP/TVN24/strz