Zamknij

Koniec negocjacji w Stambule. Polska gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy?

29.03.2022 15:28

- Polska mogłaby znaleźć się w gronie państw, które byłyby gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy w ramach przyszłego porozumienia z Rosją - przekazał na briefingu po wtorkowych rozmowach w Stambule ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

negocjacje Ukraina-Rosja w Stambule
fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Wojna w Ukrainie może zostać zakończona poprzez zawarcie porozumienia pokojowego. W Stambule zakończyła się kolejna runda rozmów między Ukrainą i Rosją. Celem minimum ukraińskiej delegacji było „rozwiązanie problemów humanitarnych”, programem maksymalnym zaś określono „osiągnięcie trwałych porozumień w sprawie zakończenia wojny”.

Stanowiska obu krajów zaczynają się zbliżać. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dał do zrozumienia, że jego kraj może zgodzić się na przyjęcie statusu neutralnego i zrezygnować z członkostwa w NATO. W odpowiedzi miał usłyszeć, że Rosja nie będzie oponować przeciw wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej. Jak doniosła agencja AFP, spotkanie Putin-Zełenski staje się coraz bardziej prawdopodobne.

Negocjacje Ukraina-Rosja. „Polska mogłaby znaleźć się wśród gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy”

Po zakończeniu rozmów w Stambule wydaje się, że porozumienie pokojowe jest nieco bliżej osiągnięcia. Być może pomaga w tym przejście Ukrainy do kontrofensywy i odepchnięcie sił rosyjskich od Kijowa.

- Spotkanie delegacji Ukrainy i Rosji w Stambule przyniosło najbardziej znaczący progres w dotychczasowych negocjacjach – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, cytowany przez agencję Reutera.

- Wśród gwarantów widzimy stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielką Brytanię, Chiny, Francję, Rosję) oraz Turcję, Niemcy, Kanadę, Włochy, Polskę i Izrael - wskazał ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

Szef tureckiego MSZ dodał, że stronom udało się „osiągnąć kompromis w niektórych kwestiach”. „Trudniejsze sprawy” mają stać się przedmiotem rozmów ministrów obu krajów.

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: