Zamknij

Nestle przenosi produkcję wafelków do Polski. Brytyjczycy stracą 300 miejsc pracy

Redakcja
25.04.2017 20:00
Nestle przenosi produkcję wafelków do Polski. Brytyjczycy stracą 300 miejsc pracy
fot. Youtube

Szwajcarski gigant spożywczy Nestle przenosi część produkcji z Wielkiej Brytanii do Polski. Popularne wafelki Blue Riband będą produkowane w naszym kraju, przez co w ciągu dwóch lat zniknie na Wyspach 300 etatów. Koncern zarzeka się, że nie ma to związku z Brexitem. Przedstawiciele związków zawodowych twierdzą inaczej.

Decyzja koncernu ma być konsultowana ze związkami przez 45 dni. - Te fabryki powinny eksportować czekoladę, a nie miejsca pracy – komentuje sekretarz generalny związku zawodowego GMB. Nestle tłumaczy, że decyzja ta ma pozytywnie wpłynąć na efektywność firmy. Oznacza to, że w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych dwóch lat zniknie 300 etatów. Najwięcej obaw mają pracownicy fabryk w Fawdon i York w Anglii, a także w szkockim Halifax i Girvan. To tam przewidziane są największe cięcia.

Cięcie kosztów

Jak twierdzi rzecznik koncernu, przeniesienie produkcji z Wysp do Polski ma zmniejszyć koszty produkcji, co z kolei ma pozytywnie wpłynąć na działanie ponad 300 fabryk koncernu, komentował Francois-Xavier Roger, dyrektor finansowy szwajcarskiego koncernu.

Związki obwiniają Brexit

Z planu cięcia etatów nie są zadowolone związki zawodowe. – Rząd musi zacząć działać, zanim będzie za późno i zapewnić w tej sytuacji gwarancje zatrudnienia milionom pracowników w całym kraju. To jest zaledwie wierzchołek góry lodowej jaką jest Brexit – powiedział Tim Roache, sekretarz generalny brytyjskiego związku zawodowego GMB.

Znane w wielu krajach świata wafelki Blue Riband są produkowane od 1936 roku.

RadioZET.pl/Independent.co.uk/rp.pl/strz