Zamknij

Nicolas Sarkozy oskarżony o korupcję. NOWE FAKTY

Redakcja
22.03.2018 08:17
Nicolas Sarkozy
fot. AP/East News

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został w środę postawiony w stan oskarżenia i objęty nadzorem sądowym w związku z zarzutami o korupcję, nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej i zatajenie libijskich środków publicznych — podaje tygodnik „L'Obs”.

Nicolas Sarkozy został zatrzymany przez policję. Jego zatrzymanie ma związek ze śledztwem ws. finansowania kampanii prezydenckiej z 2007 roku. Chodzi o korupcję

Policyjni śledczy i sędziowie podjęli decyzję o postawieniu Sarkozy'ego w stan oskarżenia po blisko dwudniowym przesłuchaniu, które zakończyło się wcześniej w środę. Nicolas Sarkozy, którego zatrzymano we wtorek, wyszedł w środę z aresztu.

Były prezydent Nicolas Sarkozy jest podejrzewany o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej z pieniędzy pochodzących z Libii.

We wtorek przesłuchano też francuskiego eurodeputowanego i byłego ministra spraw wewnętrznych za prezydentury Sarkozy'ego, Brice'a Hortefeux — podaje dziennik „Le Monde”.

W 2013 roku wszczęto postępowanie sądowe w sprawie zarzutów, że Sarkozy w kampanii w 2007 roku skorzystał z nielegalnych środków przekazanych przez reżim ówczesnego libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego.

„L'Obs” dodaje, że obiektami zainteresowania francuskiego wymiaru sprawiedliwości są dwaj domniemani pośrednicy między Kadafim a byłym prezydentem: francusko-libański biznesmen Ziad Takieddine i Alexandre Djouhri, który przebywa w areszcie w Londynie w oczekiwaniu na przekazanie go władzom francuskim.

Nicolas Sarkozy oskarżony o korupcję

Sarkozy został już postawiony przed sądem w odrębnej sprawie dotyczącej finansowania jego nieudanej kampanii reelekcyjnej w 2012 roku, kiedy to został pokonany przez Francois Hollande'a. Sarkozy'emu zarzuca się, że świadomie przekroczył dopuszczalny pułap wydatków na kampanię wynoszący 22,5 mln euro. Wysokość budżetu na kampanie regulowana jest prawem, aby była ona równa dla kandydatów. Śledztwo wszczęte w 2014 roku wykazało istnienie rozbudowanego systemu fałszywych faktur.

RadioZET.pl/PAP/KM