Zamknij

Nie tylko w Odrze giną ryby. Nowe doniesienia od wędkarzy z Niemiec

16.08.2022 11:45
Śnięte ryby
fot. Shutterstock

W ostatnich dniach wędkarze odkryli liczne śnięte ryby w rzece Soława (Saale) w niemieckiej Saksonii-Anhalt. Może mieć to związek z awarią w zakładzie przemysłowym – informuje we wtorek portal RND.

Niemieccy wędkarze odkryli setki martwych ryb w rzece Soława w pobliżu Bernburga we wschodniej części Niemiec. Związek wędkarzy Saksonii-Anhalt złożył w prokuraturze skargę na nieznane osoby – poinformował rzecznik związku.

Niemcy. Setki martwych ryb w rzece Soława

Według informacji portalu RND wędkarze w piątek rano odkryli początkowo kilka martwych ryb w Soławie. W ciągu weekendu lokalne stowarzyszenie wędkarzy odzyskało około 300 śniętych ryb. Liczbę martwych ryb szacuje się na 3 tys.

– Soława to duża rzeka. Wędkarze najpierw wyciągnęli z niej tyle ryb, ile mogli – powiedział rzecznik. Przedstawiciele związku zakładają, że jeszcze więcej martwych ryb spłynęło rzeką. Rozmiary nie są jednak porównywalne z masowym umieraniem ryb w Odrze na granicy polsko-niemieckiej. Najprawdopodobniej zdarzenia te nie są ze sobą powiązane.

Tymczasem firma Solvay poinformowała, że w piątek wcześnie rano doszło do awarii technicznej w fabryce sody w zakładzie w Bernburgu. – Doszło do pęknięcia rurociągu, przez który wydostała się solanka amoniakalna – powiedziała rzeczniczka. Uszkodzony rurociąg został natychmiast wyłączony z eksploatacji, a wyciek solanki amoniakalnej został zatrzymany.

Solvay jest w kontakcie z policją wodną i urzędem ds. środowiska okręgu Salzland. Z rzeki Soława pobrano próbki wody, które są obecnie analizowane. – Solvay ściśle współpracuje z władzami w celu szybkiego uzyskania wiarygodnych ustaleń i – jeśli to konieczne – zainicjowania dalszych działań – wyjaśniła rzeczniczka firmy.

Śnięte ryby w Odrze
3 Zobacz galerię
fot. East News

RadioZET.pl/PAP

C