Zamknij

Nie wiedziano, że Ukraina ma taką broń. Zniszczyła rosyjski dron zwiadowczy

12.04.2022 13:59

Rosyjski dron został zestrzelony przez siły ukraińskie przy użyciu brytyjskiego lekkiego pocisku wielozadaniowego (LMM) Martlet. Do tej pory nie było wiadomo, że pociski te zostały przekazane Ukrainie - podał we wtorek dziennik "The Times".

Nieznana broń na Ukrainie
fot. screen Ukraine Weapon Tracker/Twitter.com

Ukraina otrzymała od Wielkiej Brytanii ciężkie uzbrojenie i zapowiedź dostawy kolejnych partii. Władze w Kijowie przekonują, że w obliczu braku twardej reakcji NATO dostawy sprzętów wojennych są najlepszym sposobem wsparcia w walce z Rosją, mającą nieporównywalnie większy arsenał.

Znawców wojskowości zaskoczył niedzielny ostrzał rosyjskiego drona Orłan-10 – miał on zostać zestrzelony z nieznanej do tej pory w Ukrainie broni. Chodzi o brytyjskie pociski Martlet, o których dostarczeniu na Ukrainę wcześniej nie wiedziano. Broń ta nie została ani razu wymieniona przez brytyjski rząd, gdy informował o kolejnych partiach przekazywanego uzbrojenia.

Nie wiedziano, że Ukraina ma tę broń. Zniszczyła rosyjski dron

Wysoki rangą przedstawiciel ministerstwa obrony W. Brytanii, na którego powołuje się "The Times", powiedział jednak, że LMM zostały dostarczone jako część brytyjskiego "pakietu obrony powietrznej". Jak dodaje gazeta, uważa się, że pociski Martlet zostały wysłane na Ukrainę w tym samym czasie co pociski przeciwlotnicze Starstreak i są używane od końca marca. Pociski mają podobny zasięg i po drobnych modyfikacjach mogą być wystrzeliwane z tych samych platform.

- Jesteśmy pewni, że jest to LMM, a nie Starstreak. Jest to znacznie mniejsza, bardziej kompaktowa, precyzyjna broń przeznaczona do rażenia szybko poruszających się celów. Starstreak najlepiej sprawdza się przeciwko odrzutowcom i śmigłowcom, ale LMM mogą być również wystrzeliwane w kierunku łodzi i dronów - mówi źródło z sektora zbrojeniowego.

Według sił ukraińskich było to drugie z trzech udanych zestrzeleń drona Orłan w ostatnich trzech dniach. Pierwsze miało miejsce w sobotę, a na nagraniu wideo jeden z żołnierzy pochwalił broń brytyjskiej produkcji, sugerując, że użyty został pocisk Starstreak. W poniedziałek inny Orłan został zestrzelony w Mikołajowie na południu Ukrainy.

"The Times" pisze też, że w miniony weekend ukraińscy żołnierze opublikowali nagranie wideo, na którym przechwycony Orłan jest rozbierany przez technika. Odkrył on, że do szpiegowania wykorzystywana była tania kamera cyfrowa, a za zbiornik paliwa służyła mu plastikowa butelka po wodzie.

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Niedziński

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo