Zamknij

"Nie wracajcie do domów!" Władze Ukrainy ostrzegają rodaków przed zaminowanymi terenami

01.04.2022 14:31

Mimo odzyskania przez ukraińską armię 30 miejscowości, mieszkańcy nadal nie mogą wrócić do domów. Rosjanie pozastawiali na nich niebezpieczne pułapki. Władze atakowanego kraju proszą rodaków o szczególną ostrożność.

"Nie wracajcie do domów!" Władze Ukrainy ostrzegają rodaków przed zaminowanymi terenami
fot. AP/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie toczy się 37. dobę. Rosjanie zabili tysiące cywilów, zbombardowali szkoły, szpitale i prywatne domy. Równocześnie Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały pełną kontrolę nad 30 miejscowościami w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. 

Mimo odzyskania części terenów władze Ukrainy apelują do mieszkańców, aby nie planowali jeszcze powrotów do swoich domów. Rosjanie pozastawiali tam m.in. materiały wybuchowe, więc osoby, które pojawią się w tym regionie mogą być w niebezpieczeństwie.

Władze Ukrainy apelują do mieszkańców, aby nie wracali do domów

Wiceminister spraw wewnętrznych Jewhen Jenin zaapelował w piątek do mieszkańców obwodu kijowskiego, aby nie spieszyli się z powrotem do domów znajdujących się na terenach, z których odparto wojska rosyjskie, ponieważ Rosjanie pozostawili tam miny i inne niebezpieczne przedmioty. Informacja ta została podana przez Interfax-Ukraina. Polityk nalegał, aby poczekać, aż terytorium zostanie oczyszczone przez specjalistów z obiektów wybuchowych. Jenin dodał, że w obwodzie kijowskim liczba ofiar rosyjskiej agresji jest liczona w tysiącach.

Proponujemy nie spieszyć się z powrotem do domów. Niestety, rosyjscy żołnierze pozostawili za sobą wiele przykrych niespodzianek, takich jak miny, pociski i inne niebezpieczne przedmioty

Jewhen Jenin, wiceminister spraw wewnętrznych

Sztab generalny ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował w piątek na Facebooku, że Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły dotąd 30 miejscowości.

Żołnierze rosyjscy minują też miejscowości i obiekty infrastruktury, osłaniając się ogniem artyleryjskim. Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego siły rosyjskie zapewne skoncentrują się przede wszystkim na operacji ofensywnej na wschodzie kraju.

RadioZET.pl/PAP/Interfax-Ukraina

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo