Zamknij

"Nie zatrzymują się nawet, by pozbierać ciała. Obrzydliwe dzikusy". Gorzkie słowa mieszkanki Kijowa

28.02.2022 11:14

Trwa piąty dzień walk w Ukrainie. W Kijowie w poniedziałek rano znów słychać było syreny. Gorzkich słów nie szczędzi pod adresem wojsk najeźdźcy ukraińska parlamentarzystka. "Zaatakowali jak szczury, robactwo" - napisała.

walki w Kijowie
fot. AP/Associated Press/East News

Przez cały weekend trwały ataki rakietowe na ukraińską stolicę. W obwodzie kijowskim rozbrzmiewały syreny. Ostrzeliwane były okolice miasta Irpień na północny zachód od Kijowa. Mimo to sytuacja jest pod kontrolą armii ukraińskiej. - Kijów jest atakowany przez Rosjan ze wszystkich stron, ale nie został zablokowany - mówił w poniedziałek wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk.

W sobotę późnym wieczorem Kijów znalazł się pod ciężkim ostrzałem wojsk rosyjskich. CNN podał, że w wyniku walk zginął 6-letni chłopiec. Stacja, powołując się na informacje z lokalnego szpitala, podała, że rannych jest dwoje nastolatków i 3 osoby dorosłe.

"Rosjanie zaatakowali Ukrainę jak szczury, robactwo"

Z kolei w niedzielę donoszono, że w Kijowie rosyjscy dywersanci zaatakowali rodzinę z trojgiem dzieci. Rodzice i córka nie żyją, dwoje dzieci jest w szpitalu - poinformował sekretarz kijowskiej rady miejskiej Wołodymyr Bondarenko.

Ukraińcy nie poddają się w tym trudnym czasie. Każdego dnia muszą jednak walczyć o przetrwanie. W sieci nie brakuje gorzkich wpisów. "Poranek w Kijowie zaczyna się od syren. Syreny w nocy słychać nawet w najmniejszych miejscowościach. Rosjanie zaatakowali Ukrainę jak szczury, robactwo. Ze wszystkich stron. Ich czołgi są spalone, a oni nawet nie zatrzymują się, by pozbierać ciała. Obrzydliwe dzikusy" - relacjonowała ukraińska parlamentarzystka Lesia Vasylenko.

Wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk zapewnił, że sytuacja w Kijowie jest spokojna, nie ma paniki i wszystko działa w sposób zorganizowany.

- Bezpieczniej zostawać w domu, bo nadal działają rosyjskie grupy dywersyjne. Organizujemy dostawy i nie przewidujemy katastrofy humanitarnej. Z każdą godziną coraz więcej firm chce pomagać, są gotowe same dowozić produkty – oznajmił.

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo:

RadioZET.pl/PAP