Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie żyje Marty Balin, założyciel Jefferson Airplane

29.09.2018 10:04
xxx wiadomosci

Współzałożyciel i wokalista zespołu Jefferson Airplane Marty Balin zmarł w wieku 76 lat w Tampa, na Florydzie - poinformował w piątek jego rzecznk Ryan Romenesko. Artysta zmarł w drodze do szpitala. Przyczyna śmierci jest nieznana.

Nie żyje Marty Balin, założyciel Jefferson Airplane fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Balin był jednym z czołowych reprezentantów popularnego w latach 60. i 70. ub. wieku "San Francisco Sound", mieszaniny bluesa, muzyki folkowej, rocka i jazzu, która stała się muzyczną ekspresją powstającego ruchu hippisów.

Artysta był także kompozytorem i autorem tekstów. Na scenie muzycznej pojawił się jako wokalista popowej grupy Bodacious, która nagrała zaledwie jeden album. W roku 1965 został współzałożycielem zespołu Jefferson Airplane, którego przez pewien czas był liderem i głównym wokalistą.

Przez dwa lata Balin i Jefferson Airplane byli na szczycie popularności rywalizując nawet z takimi zespołami jak The Beatles. Balin miał być jednym z inspiratorów słynnego albumu Beatlesów "Sgt. Pepper".

Po rozwiązaniu zespołu poświęcił się karierze solowej. Uczestniczył w kontynuacjach zespołu Jefferson Airplane istniejących pod nazwami Jefferson Starship i TNG.

Balin był wokalistą o charakterystycznym, łatwo rozpoznawalnym głosie; wyrażał w piosenkach całego siebie. Gdy do Jefferson Airplane dołączyła Grace Slick skoncentrowała na sobie całą uwagę publiczności i fanów. Marty odszedł w jej cień, co było powodem narastającego konfliktu między nim a zespołem.

Do jego czołowych przebojów należały takie utwory jak "Miracles", "With Your Love", i "Count On Me". Podczas kariery solowej nagrał takie popularne utwory jak "Hearts" i "Atlanta Lady".

RadioZET.pl/PAP/BM

Oceń