Zamknij

Zmarł na zawał gwatemalski dyktator Rios Montt. Miał 91 lat

Redakcja
02.04.2018 15:31
Rios Montt
fot. PAP

Nie żyje oskarżany o ludobójstwa Indian, były dyktator Gwatemali, Efrain Rios Montt. Zmarł w niedzielę 1 kwietnia na zawał serca. Miał 91 lat.

Rios Montt zmarł 1 kwietnia nad ranem. O śmierci poinformował jego prawnik. Gwatemalski dyktator panujący w latach 1982-1983 oskarżany był o ludobójstwa Indian i zbrodnie wojenne. W 2013 roku skazany został na 80 lat więzienia.

Nie żyje gwatemalski dyktator

Gwatemalczyka uznano winnego śmierci 1771 Majów z plemienia Ixil. Proces został jednak po 10 dniach unieważniony przez Trybunał Konstytucyjny z powodu "błędów proceduralnych". Ponowny proces byłego dyktatora miał rozpocząć się w 2015 roku, jednak eksperci z państwowego instytutu medycyny sądowej orzekli, że były dyktator nie jest w pełni władz umysłowych i jego stan uniemożliwiał postawienie go przed sądem.

Rios Montt nie żyje

Montt był jednym z najbardziej krwawych dyktatorów w Ameryce Środkowej, był pierwszym skazanym przez gwatemalski sąd zbrodniarzem wojennym spośród odpowiedzialnych za eksterminację rdzennej ludności indiańskiej w toku 36-letniej wojny domowej (1960-96).

Ludobójstwa Majów

Z szacunków ONZ wynika, że ofiarą wojny padło 200 tys. Gwatemalczyków, głównie Majów. Za prezydentury Riosa Montta siły rządowe i sprzymierzone z nimi jednostki paramilitarne stosowały taktykę spalonej ziemi: wkraczały do zamieszkanych przez Majów wsi, dokonywały tortur i gwałtów, mordowały bezbronną ludność, którą podejrzewały o pomaganie lewicowej partyzantce.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/WP.pl/strz