Zamknij

Nie żyje bratanek zastępcy Siergieja Szojgu. Zginął w Ukrainie

PAP
22.05.2022 22:26
Siergiej Szojgu
fot. Russian Defense Ministry Press Service/Associated Press/East New

Zastępca ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu Junus-Bek Jewkurow wziął udział w pogrzebie swojego 21-letniego krewnego, który zginął na wojnie w Ukrainie. Informację podał w niedzielę niezależny portal Meduza, powołując się na doniesienia kanału Baza na Telegramie.

Wiadomość, że kpt. Adam Chamchojew, krewniak wiceministra obrony Rosji, zginął na Ukrainie, pojawiła się w sobotę w rosyjskich mediach społecznościowych. Według tych doniesień Chamchojew, który w armii służył jako zastępca dowódcy kompanii, poniósł śmierć w nocy z 20 na 21 maja.

Zarówno ministerstwo obrony Rosji, jak też władze Inguszetii, nie informowały o jego śmierci. Jewkurow był przez ponad 10 lat przywódcą Inguszetii, republiki na Kaukazie Północnym wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

Wiceminister obrony Rosji na pogrzebie bratanka, który zginął w Ukrainie

Kanał Baza opublikował w niedzielę nagranie z pogrzebu Chamchojewa w jego rodzinnym mieście Karabułak w Inguszetii. Na nagraniu widać, jak Jewkurow wita się ze starszyzną. Wiceminister złożył kondolencje i odleciał do Moskwy - twierdzi to źródło.

Jewkurow został wiceministrem obrony Rosji w 2019 roku. Wcześniej, od 2008 roku stał na czele Inguszetii; w 2009 roku przeżył zamach na swoje życie. Pełnił różne funkcje dowódcze w wojskach powietrznodesantowych Rosji; jest generałem Głównego Zarządu Wywiadu (GRU). Brał udział w operacjach na Kaukazie Północnym. W 1999 roku dowodził przejęciem przez oddziały rosyjskie kontroli nad lotniskiem w kosowskiej Prisztinie tuż przed przybyciem tam wojsk NATO. Operacja ta zirytowała USA, lecz w Rosji została uznana za śmiały czyn.

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

C