Zamknij

Nie żyje działaczka OBWE. Maryna Fenina została zabita w trakcie nalotu Rosji na Charków

03.03.2022 07:49

W wyniku ataków Rosji na Ukrainę zginęła krajowa członkini Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE Maryna Fenina. Do tragedii doszło podczas ostrzału Charkowa. O śmierci działaczki poinformował sekretariat OBWE w Wiedniu.

Nie żyje działaczka OBWE. Maryna Fenina została zabita w trakcie nalotu Rosji na Charków
fot. PAP/EPA

Wojna w Ukrainie zabiera coraz więcej ofiar. Przez pierwszy tydzień walk zbrojnych Rosjanie zabili 2 tysiące cywilów. Wśród nich jest członkini Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Maryna Fenina.

Rozkaz do rozpoczęcia ataku na ludność cywilną wydał Władimir Putin. Obserwatorzy jego działań coraz częściej z niepokojem wyrażają się na temat zdrowia psychicznego prezydenta Rosji. „Odizolowany, ekscentryczny, niebezpieczny, irracjonalny i niebezpiecznie zdesperowany”. W takich słowach byli amerykańscy urzędnicy opisują zachowanie Putina.

Wojna w Ukrainie. Nie żyje Maryna Fenina z OBWE

Maryna Fenina brała udział w Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w Ukrainie. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poinformowała o jej śmierci w wyniku ostrzału Charkowa.

Maryna zginęła podczas zdobywania zapasów dla swojej rodziny w mieście, które stało się strefą wojny. W Charkowie i innych miastach i miasteczkach w Ukrainie pociski i rakiety uderzają w budynki mieszkalne oraz centra miast, zabijając i raniąc niewinnych cywilów - kobiety, mężczyzn i dzieci OBWE

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podkreśla w komunikacie, że pomimo wielokrotnych wezwań ze strony społeczności międzynarodowej i całej OBWE, niesprowokowana operacja wojskowa przeciwko Ukrainie trwa nadal.

Przedstawiciele OBWE zakomunikowali swoje „zdecydowane potępienie dla nasilenia ostrzałów w ośrodkach miejskich, które powodują śmierć i obrażenia cywilów” oraz ponowili apel do Federacji Rosyjskiej o „natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych i podjęcie znaczącego dialogu”.

Kondolencje i wyrazy współczucia dla bliskich zabitej złożyli przewodniczący OBWE i Minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau oraz Sekretarz Generalna OBWE Helga Maria Schmid.

RadioZET.pl/PAP

Osoby, które mają chęć i możliwość udzielenia wsparcia Ukrainie mogą wziąć udział w zbiórce Radia ZET na rzecz ofiar wojny.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo