Zamknij

Nie żyje kolejna osoba zakażona małpią ospą. Obowiązuje globalny stan zagrożenia

30.07.2022 16:16

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii poinformowało w sobotę o drugim odnotowanym w tym kraju zgonie z powodu małpiej ospy. Od ubiegłego tygodnia obowiązuje globalny stan zagrożenia w związku z epidemią tej choroby, wprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

małpia ospa
fot. OSCAR DEL POZO /AFP /East News

Ministerstwo, które o pierwszym zgonie wywołanym wirusem małpiej ospy poinformowało 29 lipca, w obu przypadkach nie podało żadnych szczegółów dotyczących zmarłych osób.

Hiszpania jest pierwszym krajem w Europie i po Brazylii drugim na świecie poza Afryką, w którym stwierdzono śmierć osoby zakażonej wirusem małpiej ospy.

W najnowszym raporcie resort zdrowia w Madrycie poinformował, że w kraju potwierdzono do tej pory 4298 zakażeń, co czyni ją wiodącym europejskim krajem pod względem zarejestrowanych przypadków. 120 zainfekowanych osób jest hospitalizowanych.

Kolejna ofiara śmiertelna małpiej ospy

Około 3500 ze stwierdzonych dotąd 4298 zakażeń dotyczyło mężczyzn, którzy uprawiali seks z innymi mężczyznami. Tylko 64 przypadki wykryto u kobiet - podało ministerstwo.

Hiszpańska służba zdrowia jest w trakcie podawania 5300 szczepionek przeciwko wirusowi małpiej ospy, które otrzymała w ramach unijnego programu ich zakupu. Pracownicy służby zdrowia twierdzą, że to za mało, by objąć szczepieniami grupy ryzyka.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w ubiegłym tygodniu, że wśród ekspertów trwa spór dotyczący oceny sytuacji z małpią ospą. WHO wprowadziła jednak 23 lipca globalny stan zagrożenia w związku z epidemią tej choroby.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach. W ostatnim okresie potwierdzono co najmniej 14 tys. zakażeń małpią ospą w 70 krajach, a w Afryce odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.

loader

RadioZET.pl/ PAP