Zamknij

Nie żyje najstarszy mężczyzna na ziemi. Był Polakiem

Redakcja
12.08.2017 09:44
Nie żyje najstarszy mężczyzna na ziemi. Był Polakiem
fot. PAP

Po krótkiej walce z chorobą zmarł Izrael Icek Kryształ. Był najstarszym żyjącym mężczyzną. Miał 113 lat. Urodził się w Żarnówie 15 września 1903 roku. Zabrakło mu zaledwie miesiąca do świętowania 114 urodzin. Sam mówił, że nie zna recepty na długowieczność.

113-latek do ostatnich swoich dni zachował trzeźwy umysł i optymizm. Słynął z pogody ducha, mimo tragedii, które spotykały go w ciągu długiego życia.

Życiowe tragedie

Po śmierci 112-letniego Yasutaro Koide był według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Icek Kryształ odszedł w Hajfie w Izraelu, gdzie mieszkał.

Do końca był pogodny

Urodził się w Żarnówie 15 września 1903 roku. Miał niełatwe życie. W I wojnie światowej stracił rodziców, gdy wybuchła II wojna światowa trafił do łódzkiego getta. Tam zmarły jego dzieci. Po likwidacji getta razem z żoną zostali wywiezieni do obozu w Oświęcimiu, gdzie zmarła jego żona.

Po wojnie Kryształ osiedlił się w Izraelu. Dorobił się jeszcze dziecka, wnuków i prawnuków. Do końca był pogodnym i optymistycznie patrzącym na świat człowiekiem.

Zobacz także

RadioZET.pl/O2/strz