Nie żyje najstarszy mężczyzna na ziemi. Był Polakiem

12.08.2017 09:44

Po krótkiej walce z chorobą zmarł Izrael Icek Kryształ. Był najstarszym żyjącym mężczyzną. Miał 113 lat. Urodził się w Żarnówie 15 września 1903 roku. Zabrakło mu zaledwie miesiąca do świętowania 114 urodzin. Sam mówił, że nie zna recepty na długowieczność.

Nie żyje najstarszy mężczyzna na ziemi. Był Polakiem fot. PAP

113-latek do ostatnich swoich dni zachował trzeźwy umysł i optymizm. Słynął z pogody ducha, mimo tragedii, które spotykały go w ciągu długiego życia.

Życiowe tragedie

Po śmierci 112-letniego Yasutaro Koide był według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Icek Kryształ odszedł w Hajfie w Izraelu, gdzie mieszkał.

Do końca był pogodny

Urodził się w Żarnówie 15 września 1903 roku. Miał niełatwe życie. W I wojnie światowej stracił rodziców, gdy wybuchła II wojna światowa trafił do łódzkiego getta. Tam zmarły jego dzieci. Po likwidacji getta razem z żoną zostali wywiezieni do obozu w Oświęcimiu, gdzie zmarła jego żona.

Po wojnie Kryształ osiedlił się w Izraelu. Dorobił się jeszcze dziecka, wnuków i prawnuków. Do końca był pogodnym i optymistycznie patrzącym na świat człowiekiem.

RadioZET.pl/O2/strz

Oceń