Zamknij

Nie żyje żona Nelsona Mandeli. Miała 81 lat

Redakcja
02.04.2018 17:08
Winnie Mandela
fot. East News

W poniedziałek w wieku 81 lat zmarła Winnie Madikizela-Mandela - żona legendarnego bojownika o zniesienie apartheidu i prezydenta Republiki Południowej Afryki Nelsona Mandeli.

O śmierci Winnie Mandeli poinformowała Zodwa Zwane, jej osobista asystentka, zastrzegając, że na razie nie poda do wiadomości przyczyny śmierci ani żadnych szczegółów. – Wkrótce wydamy oficjalne oświadczenie – czytamy.

Żona Mandeli nie żyje

Winnie Mandela pracowała w 1958 wstąpiła do Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Wtedy też wyszła za legendarnego Nelsona Mandelę. Była kilkakrotnie aresztowana, zanim w 1976-1985 rząd nie ograniczył jej swobody działania. Gdy jej męża uwięziono, została jego rzeczniczką. Zręczne posługiwanie się międzynarodowymi środkami przekazu pomogło jej utrwalić wizerunek męża jako potężnego symbolu niesprawiedliwości apartheidu. Dzięki temu stała się samodzielną, radykalną przywódczynią ANC. W 1989 zleciła swemu osobistemu ochroniarzowi uprowadzenie czwórki nastoletnich aktywistów młodzieżowych. Jeden z nich, Stompie Moeketsi, został zabity.

Zmarła Winnie Mandela

Winnie Mandela połączyła się na krótko ze swoim mężem po tym, jak w 1990 roku wyszedł na wolność, jednak już w 1992 podjęli decyzję o separacji, co wspólnie z procesem za porwanie znacznie zmniejszyło jej popularność w ANC i zmusiło ją do rezygnacji z kierowania wydziałem opieki społecznej Kongresu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wikipedia/strz