Zamknij

Seria ataków niedźwiedzi na ludzi. Mieszkańcy boją się wyjść z domów

21.11.2019 14:15
niedźwiedź
fot. East News

Mieszkańcy Rumunii zmagają się od pewnego czasu z nasilającą się serią ataków niedźwiedzi na ludzi. Tylko w ostatnich miesiącach w konfrontacji z niedźwiedziami zginęły trzy osoby, a wiele zostało ciężko rannych. Padają oskarżenia, że gwałtowny wzrost populacji niedźwiedzi jest spowodowany zakazem polowania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sytuacja w niektórych miejscowościach w Rumunii jest na tyle poważna, że mieszkańcy dosłownie boją się opuszczać własne domy.

W ostatnich miesiącach doszło tutaj bowiem do całej serii ataków niedźwiedzi brunatnych na ludzi, w wyniku których zginęły trzy osoby. Ofiary to mężczyźni: 61-letni rybak, 46-latek oraz 63-letni pasterz z Transylwanii.

Zobacz także

Jak podaje BBC, liczba śmiertelnych ataków jest w tym roku rekordowa. Dla porównania, pomiędzy 2000 a 2015 rokiem doszło łącznie do 11 śmiertelnych ataków niedźwiedzi.

Zobacz także

Mieszkańcy boją się opuszczać swoje gospodarstwa, w wyniku czego mocno utrudniona staje się praca rolników.

rumunia ataki niedźwiedzi
fot. BBC

– Wszędzie gdzie się pojawiam, mieszkańcy skarżą się, że jest zbyt wiele niedźwiedzi i nie można już uprawiać żadnych plonów. Są zmuszeni porzucić rolnictwo i ziemię, ludzie boją się opuszczać swoje wioski – mówi Karoly Pal, rumuński gajowy.

Zobacz także

– Mamy duży problem z niedźwiedziami. W tym roku zabiły cztery moje owce – dodaje 69-leni pasterz Janos Szabo.

Zobacz także

Wiele osób uważa, że gwałtowny wzrost populacji niedźwiedzi jest spowodowany zakazem polowania. Mieszkańcy czekają, aż drapieżniki zapadną w sen zimowy i sytuacja uspokoi się przynajmniej na jakiś czas.

RadioZET.pl/ BBC