Zamknij

Niedźwiedzie nachodzą mieszkańców Tatr. Burmistrz domaga się odstrzału

09.10.2019 20:35
Niedźwiedzie w Tatrach
fot. HUBERT MATYS/ REPORTER

Słowacy mają poważny problem z tatrzańskimi niedźwiedziami. Zbyt często są widywane i nachodzą mieszkańców, dlatego burmistrz miasta Wysokie Tatry alarmuje słowacki rząd, by ten wydał zgodę na odstrzał zwierząt. Czy jednak jest to w ogóle możliwe?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Niedźwiedzie przechadzają się w pobliżu domów, hoteli, przesiadują na torach miejscowej kolejki, dobijają się także do miejscowego posterunku policji.

Zobacz także

Niemal każdej nocy niedźwiedzie widziane są w miejscowościach graniczących z parkiem, ale starają się zachowywać dyskretnie. Pracownicy Parku odstraszają je, strzelając gumowymi kulkami.

Władze miasta policzyły, że w tym roku, doszło już do ponad siedmiuset spotkań człowieka z drapieżnikiem w tej okolicy. Strach po słowackiej stronie Tatr powoduje, że burmistrz miasta domaga się możliwości odstrzału zwierząt, albo budowy elektrycznej zapory.

Zobacz także

Tatrzański Park Narodowy przekonują, że lepiej odstraszać niedźwiedzie niż je zabijać. Niedźwiedzie są pod ochroną, także w świetle prawa Unii Europejskiej, dlatego Słowakom będzie bardzo trudno uzyskać zgodę na odstrzał.

RadioZET.pl/ Marcin Kubat