Zamknij

Merkel zapowiada: rozmowy ws. nowego rządu w przyszłym tygodniu

Redakcja
09.10.2017 16:03
Merkel
fot. PAP/EPA

Blok partii chadeckich CDU/CSU rozpocznie w przyszłym tygodniu rozmowy z FDP i Zielonymi o utworzeniu nowego niemieckiego rządu - zapowiedziała w poniedziałek w Berlinie kanclerz Angela Merkel.

Przywódcy CDU i CSU wypracowali wcześniej kompromis w sprawie polityki migracyjnej. - Uzgodniliśmy, że CDU i CSU zaproszą wspólnie w środę 18 października na odrębne rozmowy najpierw FDP, a potem Zielonych, a następnie w piątek 20 października na pierwszą rozmowę sondażową ze wszystkimi partiami, które zgodzą się na udział - oświadczyła Merkel na wspólnej konferencji prasowej z szefem CSU Horstem Seehoferem.

Zobacz także

Merkel wyjaśniła, że rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych stało się możliwe dzięki kompromisowi wypracowanemu w niedzielę wieczorem przez przywódców CDU i CSU w sprawie polityki migracyjnej. Obie partie uzgodniły, że liczba uchodźców, których Niemcy przyjmą w ciągu roku, nie może przekroczyć 200 tysięcy.

Takiego ograniczenia domagała się bawarska CSU, uzależniając od tego punktu zgodę na udział w rozmowach o koalicji. W przypadku kryzysów humanitarnych rząd i parlament będą jednak mogły zwiększyć ten limit.

CDU i CSU wygrały wybory do Bundestagu 24 września, jednak uzyskany przez nie wynik - 33 proc. głosów - jest najgorszy w powojennej historii.

RadioZET.pl/PAP/MP