Zamknij

Kobieta okupuje pusty klasztor, bo chce zostać zakonnicą. Co zrobi Watykan?

Redakcja
27.02.2018 13:04
Klasztor
fot. Wikimedia.Commons

Marzyła o byciu zakonnicą. I marzy nadal, pomimo że klasztor, w którym chciała spędzić resztę życia, został decyzją Watykanu rozwiązany. Niedoszła mniszka nie może się jednak z tym faktem pogodzić i od jakiegoś czasu okupuje niemal pusty już budynek.

Claudia Schwarz jest z wykształcenia prawniczką. Twierdzi jednak, że jej prawdziwym powołaniem jest służba Bogu, dlatego postanowiła, że resztę życia spędzi w klasztorze. Wymarzonym dla niej miejscem był Altomunster Abbey w bawarskim Altumunster (niedaleko Dachau), prowadzony przez siostry brygidki.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Problem jednak w tym, że klasztor został decyzją Watykanu rozwiązany i oficjalnie zamknięty w styczniu ubiegłego roku. Budynek jest w tym momencie w znacznej mierze pusty, m.in. jego zbiory biblioteczne zostały przekazane do archiwów archidiecezji w Monachium, która chce się teraz pozbyć niewygodnej lokatorki zamieszkującej Altomunster Abbey.

Sprawa ostatecznie trafiła do sądu. Sędzia prowadzący zaproponował ugodę, na co jednak nie chciała się zgodzić sama zainteresowana. W rozmowie z mediami Schwartz przyznała, że czeka na decyzję Stolicy Apostolskiej. Zawarto więc ugodę tymczasową, na podstawie której kobieta może pozostać w budynku aż do momentu wydania orzeczenia przez Trybunał Sygnatury Apostolskiej (to najwyższy organ sądowy Kurii Rzymskiej).

Wcześniej Watykan zdecydował o likwidacji klasztoru, ponieważ zamieszkiwała tam tylko jedna zakonnica, a żeby prawidłowo funkcjonować, muszą w nim mieszkać co najmniej trzy mniszki. Apollonia Buchinger, dotychczasowa lokatorka obiektu, również protestowała przeciw tej decyzji, ale ostatecznie opuściła mury w Altomunster.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/MP