Zamknij

Profesor z Niemiec: Pandemia koronawirusa może potrwać nawet dwa lata

18.03.2020 13:13
Koronawirus
fot. PAP

Ekspert czołowego niemieckiego instytutu zdrowia, profesor Lothar Wieler, przyznaje, że pademia koronawirusa Sars CoV-2 może potrwać co najmniej dwa lata. - Wiele zależy jednak od tego, kiedy uda się wprowadzić szczepionkę chroniącą przed tym patogenem – dodaje szef Instytutu Roberta Kocha w Berlinie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus jest dziś głównym problemem i wyzwaniem dla świata. Kilka dni temu kanclerz Niemiec Angela Merkel z przekonaniem stwierdziła, że prędzej czy później nowym patogenem może zarazić się 60-70 procent ludzi. Świat ściga się z czasem – państwa wprowadzają stany wyjątkowe, zamykają granice, a przede wszystkim ograniczają przebywanie w ludzi w skupiskach.

Zobacz także

Wiele wskazuje, że walka z nowym koronawirusem to kwestia wielu tygodni, a nawet miesięcy. Cytowany przez agencję Reutersa prof. Wieler oszacował, że globalna epidemia może potrwać ok. dwóch lat, a ludzie będą zakażać się, umierać i zdrowieć w różnym czasie,

Roboczo zakładamy, że potrwa ona prawie dwa lata

– podkreślił prof. Lothar Wieler, szef Instytutu Roberta Kocha w Berlinie, w rozmowie z "Die Welt".

Nadzieją w sprawie jest powstanie szczepionki chroniącej przed SARS CoV-2. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia ta nie pojawi się wcześniej niż w połowie 2021 roku. Pierwsze testy i eksperymenty w temacie rozpoczęli już Chińczycy i Amerykanie.

Prof. Bąk: Śmiertelność do niecałych 7 procent

Zdaniem eksperta wciąż niewiadomą pozostaje śmiertelność wywołana przez SARS-CoV-2. Zdaniem prof. Michała Bąka z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego w przypadku tego patogenu średni współczynnik śmiertelności wynosi od 3,6 proc. do 6,7 proc.

Nie ma natomiast żadnych wiarygodnych informacji na temat liczby osób, które przechodzą chorobę bezobjawowo

 - dodał prof. Bąk, cytowany przez PAP.

Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że do południa w środę odnotowano ponad 202 tysiące zakażeń nowym koronawirusem, a ponad 8 tys. osób zmarło. Wyzdrowiało ponad 83 tys. pacjentów.

RadiozET.pl/PAP/Die Welt

C