Zamknij

Olbrzymi pożar na fermie trzody chlewnej. Zginęło ponad 55 tys. zwierząt

01.04.2021 18:22
Niemcy. W pożarze fermy zginęło 55 tys. świń
fot. DPA/Associated Press/East News

Gigantyczny pożar na fermie trzody chlewnej w niemieckim Alt Tellin na Pomorzu doprowadził do katastrofy. Zginęło 55 tysięcy świń, z zagłady ocalało jedynie nieco ponad tysiąc zwierząt.

Pożar na fermie świń w Alt Tellin w północno-wschodnich Niemczech wybuchł we wtorek. Szybko rozprzestrzenił się na pozostałe części, głównie przez szyby wentylacyjne. Żywioł zniszczył chlewy, gdzie znajdowały się zwierzęta.

Pożar zdziesiątkował niemal wszystkie przebywające na fermie świnie. "Zginęło ponad 55 tysięcy zwierząt, prosiąt i macior" - poinformował w czwartek rzecznik LFD Holding, właściciela zakładów. Z pożaru udało się uratować jedynie ok. 1300 sztuk trzody chlewnej.

Pożar fermy świń w Niemczech. Zginęło ponad 55 tysięcy zwierząt

Portal regionalny Ostseewelle.de podał, że strażakom nie udało się zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia na pozostałe obiekty. Żywioł nie strawił jedynie biogazowni, silosów z paszą i magazynów. Walka 75 strażaków trwała ok. 8 godzin.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Według rzecznika policji Andreja Krosse dochodzenie jest "niezwykle trudne", a do badania zniszczonej fermy użyto drona. W środę przed zakładem w Alt Tellin zebrały się grupy demonstrantów z plakatami: stop torturowaniu zwierząt".

RadioZET.pl/PAP/Ostseewelle.de