Zamknij

Wstrzyknęła pacjentom roztwór soli zamiast szczepionki przeciw Covid-19

PAP
26.04.2021 12:46
Podała sól zamiast szczepionki przeciw Covid-19
fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI, zdj. ilustracyjne

Policja w Wilhelmshaven wszczęła w niedzielę dochodzenie przeciwko pielęgniarce, która ukryła fakt rozbicia fiolki ze szczepionką przeciw Covid-19 i wstrzyknęła sześciu pacjentom niegroźny dla zdrowia roztwór soli.

Do szczepienia przeciw Covid-19 nie doszło w Niemczech wskutek celowego podania roztworu soli. Pielęgniarka po wszystkim zwierzyła się ze swej pomyłki koledze, który pracował razem z nią w centrum szczepień Niemieckiego Czerwonego Krzyża w miejscowości Frise.

Mężczyzna zawiadomił policję, która powiadomiła władze o tym incydencie. Wezwano 200 osób szczepionych tego dnia w tym ośrodku, aby pilnie zgłosiły się do badania na obecność przeciwciał w celu wykrycia tych, których zaszczepiono roztworem soli zamiast szczepionką.

Podała roztwór soli zamiast szczepionki przeciw Covid-19

Policja w Wilhelmhaven/Friesland poinformowała, że kobieta zeznała, iż postąpiła w ten sposób "aby uniknąć informowania kogokolwiek, iż upuściła fiolkę", która się rozbiła.

Celem dochodzenia jest ustalenie, czy nie wyrządziła w ten sposób uszczerbku na zdrowiu sześciu pacjentom, chociaż podkreślono, że roztwór soli nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Standardową praktyką przed podaniem szczepionki Pfizer-BioNtech jest jej rozpuszczanie w roztworze soli. Właśnie podczas przygotowania szczepionki, kobieta przez nieuwagę upuściła fiolkę z preparatem marnując jej zawartość.

Agencja AFP relacjonując ten przypadek, podała, że we Francji w ub. wtorek 140 pacjentom, którzy przybyli aby zaszczepić się w jednym z punktów na północy kraju, omyłkowo wstrzyknięto roztwór serum fizjologicznego (soli fizjologicznej) zamiast szczepionki Pfizera-BioNTech.

RadioZET.pl/PAP