Zamknij

Niemcy budują płot na granicy z Polską. Ma chronić przed wirusem ASF

23.09.2021 09:27
Granica polsko-niemiecka
fot. ilustracyjne. ROBERT STACHNIK/REPORTER

Niemcy budują kolejny płot na granicy z Polską. Ogrodzenie mające chronić przed przedostawaniem się dzików chorych na afrykański pomór świń (ASF) powstaje na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego. 

Płot przy polsko-niemieckiej granicy powstaje równolegle do pierwszego, ukończonego pod koniec 2020 roku. Ogrodzenie będzie rozciągać się na prawie 100-kilometrowym odcinku pomiędzy wyspą Uznam a południową częścią Zalewu Szczecińskiego i miejscowością Pomellen. Na budowę przeznaczono 5,8 mln euro. 

Nowy płot na granicy z Niemcami. "Ma chronić nasze zwierzęta"

Jak wyjaśnił minister rolnictwa Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus (SPD), w rezultacie tych działań powstanie korytarz, w którym ''w miarę możliwości powinno zostać zredukowane zagęszczenie dzików, aby utrzymać Meklemburgię-Pomorze Przednie wolną od chorób i zapobiec rozprzestrzenianiu się jej na zachód''. – Ogrodzenie ma maksymalnie chronić nasze zwierzęta – dodał. 

''W Brandenburgii i w Polsce od miesięcy pojawiają się nowe przypadki ASF. Choroba jest nieszkodliwa dla ludzi, ale śmiertelna dla świń'' – podkreśla radio NDR i przypomina, że ''zaledwie kilka dni temu stwierdzono ASF u martwego dzika w okręgu brandenburskim, 5 km od granicy z Polską''. 

RadioZET.pl/Deutsche Welle/PAP

C