Zamknij

Niemcy: od 2015 roku 75 proc. uchodźców nie znalazło żadnej pracy

Redakcja
01.06.2018 11:26
Merkel
fot. AP/EAST NEWS

Spośród uchodźców, którzy od 2015 roku przyjechali do Niemiec, tylko co czwarty znalazł zatrudnienie. Niemiecki dziennik „Rheinische Post”, powołując się na dane Instytutu Badań Rynku Pracy i Zatrudnienia IAB, poinformował o wynikach badań.

Statystyki wyglądają jeszcze gorzej, jeśli pod uwagę weźmie się formę zatrudnienia. Pełne świadczenia od pracodawcy dostało jedynie 20 proc. spośród uchodźców, którzy przybyli do Niemiec w 2015 r. i później.

Uchodźcy bez pracy

Urzędnicy uważają, że sytuacja ta wkrótce ulegnie zmianie. – Jeżeli zatrudnienie uchodźców będzie dalej tak rosło, to za 5 lat połowa imigrantów będzie miała pracę. Do końca tego roku miesięcznie od 8500 do 10 000 uchodźców będzie znajdowało pracę – komentuje szef działu migracji IAB Herbert Bruecker.

Najczęściej zatrudniani: Pakistańczycy

Zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Pracy i Zatrudnienia IAB największy odsetek wśród uchodźców jest wśród Pakistańczyków (40 proc.). Równie często zatrudniani są Irańczycy i Nigeryjczycy. Zazwyczaj są to proste prace niewymagające znajomości języka niemieckiego. Niemiecki dziennik zwraca uwagę jednak, że nie każdy imigrant jest w stanie utrzymać się ze swojej pensji, ponieważ duża część z nich musi utrzymać całe rodziny, których zapomogi socjalne są niewystarczające do samodzielnego życia.

Zobacz także

RadioZET.pl/rp.pl/Rheinische Post/strz

C