Zamknij

Niemcy przebadali pierwsze próbki wody z Odry. Rzecznik ministerstwa środowiska ujawnia

16.08.2022 15:12
Pierwsze laboratoryjne wyniki próbek wody z Odry
fot. NewsLubuski/East News

Agencja Ochrony Środowiska Brandenburgii poinformowała o pierwszych wynikach laboratoryjnych badań wody z Odry. Minister środowiska tego landu wskazał, że w skażonej rzece nie wykryto wysokiego poziomu metali takich jak rtęć. Polskie służby informują, że z rzeki – od czasu pierwszych doniesień o katastrofie ekologicznej – wyłowiono blisko 100 ton martwych ryb.

Ministerstwo Środowiska Brandenburgii (niemiecki land graniczący z Polską) czynnie włączyło się w wyjaśnianie sprawy skażenia Odry. We wtorek 16 sierpnia poinformowano o laboratoryjnych wynikach pierwszych próbek wody ze skażonej rzeki.

- Badania substancji odżywczych, które są jeszcze niepełne i nie zostały zakończone, nie pozwalają jeszcze na wskazanie pojedynczej przyczyny śmierci ryb w Odrze – zastrzegł Sebastian Arnold, rzecznik landowego resortu środowiska, cytowany przez dziennik "Die Welt".

Katastrofa na Odrze. Niemcy: Są pierwsze laboratoryjne wyniki próbek wody

- Wyniki przekazane w poniedziałek wieczorem przez laboratorium państwowe Berlin-Brandenburgia nie wykazały szczególnie wysokich wartości dla metali takich jak rtęć - powiedział rzecznik Ministerstwa Środowiska Brandenburgii. 

- Ponadto stwierdza się duże ilości soli i wysoką zawartość tlenu – wyjaśnił brandenburski urzędnik. Niemieckie laboratorium bada próbki z Odry z różnych dni i punktów pomiarowych, m.in. ze stacji we Frankfurcie nad Odrą, na głębokości do 1,5 metra.

Arnold wyjaśnił, że próbki w państwowym laboratorium w Berlinie są obecnie badane pod kątem zawartości również innych toksyn. Tamtejsza Agencja Środowiska raportuje wyniki z ostatnich 31 dni. Wynika z nich, że wskaźniki w rzece zmieniły się diametralnie po 7 sierpnia. Wówczas nagle wystrzeliła w wodzie z Odry zawartość tlenu oraz wskaźniki zmętnienia i pH, natomiast znacznie spadła zawartość azotu azotanowego.

RadioZET.pl/Welt.de

C