Zamknij

Niemcy: szybka rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy na rękę Putinowi

11.03.2022 19:14

Szybkie zrezygnowanie z zakupów gazu ziemnego i ropy naftowej z Rosji spowodowałoby, że już „za kilka tygodni zabrakłoby prądu i ciepła” w Niemczech i Europie – ostrzegła szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. - To jest dokładnie taka destabilizacja, jakiej rosyjski prezydent by sobie życzył – stwierdziła niemiecka polityk.

tablica informująca o zagrożeniu wybuchu gazu
fot. HUBERT BIERNDGARSKI/REPORTER/East News

Wojna w Ukrainie skłoniła kraje Unii Europejskiej to zrewidowania swojego podejścia do robienia interesów z Rosją. Na kraj rządzony przez Putina nałożono rekordową liczbę sankcji, kraje UE wciąż jednak kupując gaz ziemny i ropę naftową. - Tym gazociągiem płynie krew niewinnych ludzi – alarmował premier Mateusz Morawiecki, apelując o natychmiastowe zrezygnowanie z zakupów surowców z Rosji.

Niemcy są przeciwne takiemu rozwiązaniu. Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock stwierdziła wręcz, że szybkie zrezygnowanie z importowania rosyjskiej ropy i gazu byłoby na rękę Putinowi, gdyż doprowadziłoby do ogromnego chaosu w krajach Zachodu. Surowców nie dałoby bowiem kupić w alternatywnych źródłach.

Niemcy przeciw szybkiej rezygnacji z gazu i ropy z Rosji. „Za kilka tygodni zabrakłoby prądu i ciepła”

Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, że zrezygnowanie przez UE z kupowania rosyjskiej ropy naftowej oznaczałoby pozbawienie Putina około 50 mld dolarów rocznie. Taki spadek przychodów budżetowych oznaczałby brak możliwości finansowania dużej armii, a także operacji zbrojnych.

Na taki krok kraje Zachodu nie są jednak gotowe. Annalena Baerbock stwierdziła, że po wstrzymaniu importu gazu i ropy z Rosji „za kilka tygodni zabrakłoby prądu i ciepła” w Niemczech i Europie, a taki chaos byłby na rękę Putinowi.

To jest dokładnie taka destabilizacja, jakiej rosyjski prezydent (Władimir Putin) by sobie życzył. Annalena Baerbock

Baerbock dodała, że przez brak elektryczności w przedszkolach oraz szpitalach, praca tych placówek byłaby zagrożona. - Gdybyśmy mieli przycisk, który móc jutro zatrzymałby tę wojnę, skorzystalibyśmy z niego już dzisiaj – zapewniła Baerbock.

Szefowa niemieckiego MSZ dodała, że najlepszym rozwiązaniem jest uniezależnienie się od rosyjskich źródeł energii „tak szybko, jak to możliwe”. Komisja Europejska dawała do zrozumienia, że jeszcze w 2022 roku UE powinno udać się ograniczyć zakupy gazu w Rosji o dwie trzecie. Szczegółowy plan odejścia od zakupu rosyjskich surowców ma być zaprezentowany w maju.

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: