Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Putin z legitymacją Stasi? Niemiecki dziennik publikuje zdjęcia

11.12.2018 12:38
xxx wiadomosci

Niemiecki dziennik „Bild” donosi, że znaleziono służbową legitymację ministerstwa bezpieczeństwa państwowego (Stasi) NRD wystawioną dla Władimira Putina. Dokument był w aktach wydziału kadr i szkolenia okręgowego zarządu w Dreźnie.

Putin z legitymacją Stasi? Niemiecki dziennik publikuje zdjęcia fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Bild” opublikował zdjęcie legitymacji „majora Władimira Putina” z jego podpisem i zdjęciem w cywilnym ubraniu oraz ze stempelkami przedłużającymi co kwartał ważność dokumentu aż do końca 1989 roku.

Obecny prezydent Rosji Władimir Putin przebywał w Dreźnie w latach 80. ubiegłego wieku jako funkcjonariusz tamtejszej placówki radzieckiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB).

Szef drezdeńskiego oddziału Urzędu Federalnego Pełnomocnika ds. Dokumentów  Stasi (BStU) Konrad Felber powiedział gazecie, że tego rodzaju legitymacja pozwalała jej właścicielowi na swobodne wchodzenie do biur Stasi i wychodzenie z nich. Jak dodał, dzięki temu werbunek agentów był łatwiejszy, bo Putin nie musiał nikomu mówić, że pracuje dla KGB.

Rosyjskie władze przyznały, że legitymacja może być autentyczna.

– W czasie istnienia Związku Radzieckiego KGB i Stasi były służbami partnerskimi i dlatego nie należy wykluczać także takiego wydania legitymacji – oświadczył rzecznik Putina Dmitrij Pieskow.

Już wcześniej niemieckie media informowały, że w lutym 1988 roku Putin otrzymał od ministra bezpieczeństwa państwowego NRD Ericha Mielkego brązowy Medal Zasługi Narodowej Armii Ludowej za „osiągnięcia w służbie w walce o pokój, w obronie ojczyzny i proletariackiego internacjonalizmu w latach bratniej współpracy tajnych służb NRD i Związku Radzieckiego przeciwko wspólnemu wrogowi”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń