Zamknij

Niemcy: pomnik ofiar Holokaustu koło domu prawicowego polityka

Redakcja
23.11.2017 08:16
Niemcy: pomnik ofiar Holokaustu koło domu prawicowego polityka
fot. Wikipedia

Grupa artystów z Centrum Politycznego Piękna ustawiła "replikę" berlińskiego pomnika ofiar Holokaustu przed domem Bjoerna Hoecke - polityka prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), który zarzucał Niemcom mentalność narodu pokonanego.

Na działce sąsiadującej z domem polityka AfD w Bornhagen (Turyngia) stanęły 24 betonowe bloki, przypominające Pomnik Ofiar Holokaustu w Berlinie. Hoecke, który jest szefem frakcji (AfD) w landtagu Turyngii, wywołał w styczniu br. falę oburzenia, gdy ten berliński monument nazwał "pomnikiem hańby".

- My, Niemcy, nasz naród, jesteśmy jedynym narodem na świecie, który posadził sobie pomnik hańby w samym sercu swojej stolicy - powiedział Hoecke podczas spotkania w Dreźnie. Niemiecka mentalność jest mentalnością "brutalnie pokonanego narodu" - dodał.

Jeden z polityków AfD, Andre Poggenburg, wydał w środę oświadczenie, w którym oskarżył Centrum Politycznego Piękna o działanie przestępcze, polegające na obserwowaniu domu Bjoerna Hoecke w Bornhagen przez 10 miesięcy.

Centrum zapowiada, że opublikuje informacje uzyskane podczas tej obserwacji, chyba że Hoecke uklęknie przed pomnikiem w Berlinie lub w Bornhagen, by prosić o przebaczenie za zbrodnie Niemiec z czasów drugiej wojny światowej.

Poggenburg uważa, że Centrum stosuje "faszystowskie metody", domaga się śledztwa i ukarania winnych.

RadioZET.pl/PAP/KM