Zamknij

Małżeństwo dla wszystkich. Niemcy zmieniają prawo

Redakcja
30.06.2017 11:05
Małżeństwo dla wszystkich. Niemcy zmieniają prawo
fot. PAP/EPA

Bundestag w piątek przyznał parom jednopłciowym prawo do zawierania związków małżeńskich. Projekt ustawy zmieniającej odpowiednie zapisy kodeksu cywilnego poparło w piątek 393 posłów SPD, Lewicy i Zielonych oraz część CDU/CSU. Angela Merkel głosowała przeciw.

Przeciwko ustawie głosowało 226 posłów z klubu CDU/CSU. Cztery osoby wstrzymały się. W głosowaniu wzięło udział 623 parlamentarzystów.

- Otwarcie instytucji małżeństwa jest ważnym społeczno-politycznym postępem, na który wielu ludzi w tym kraju długo czekało - powiedział szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann podczas debaty w parlamencie. - W małżeństwie decydująca nie jest płeć, lecz gotowość do odpowiedzialności za związek - zaznaczył polityk SPD.

Zobacz także

- Zgodnie z własnym sumieniem nigdy nie podpiszę niczego, co jest małżeństwem dla wszystkich - powiedział szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder.

Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że głosowała przeciwko.

Zobacz także

Po zmianie paragraf 1353 brzmi: Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci.

Pary homoseksualne mogą od 2001 roku zarejestrować swój związek. Mają też szereg przywilejów dotyczących m.in. spraw spadkowych i wspólnego rozliczania podatków. Na całkowite zrównanie ich związków z małżeństwem, w tym na adopcję dzieci, do zeszłego poniedziałku Merkel nie wyrażała zgody.

RadioZET.pl/PAP/DG