Zamknij

Koalicja w Niemczech uratowana. Jest kompromis w sprawie imigrantów

Redakcja
02.07.2018 23:33
Niemcy. Kompromis koalicji CDU-CSU w sprawie uchodźców
fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Jest porozumienie w niemieckiej koalicji rządzącej CDU-CSU w sprawie imigrantów. Według osiągniętego kompromisu na granicy z Austrią powstaną tzw. centra tranzytowe. Ponadto lider CSU Horst Seehofer pozostaje w gabinecie Angeli Merkel.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy Angela Merkel powinna pozostać kanclerzem Niemiec?

Liczba głosów:

Dwie główne chadeckie niemieckie partie polityczne - CDU i CSU - od tygodni toczyły spór w sprawie dalszej polityki wobec imigrantów i uchodźców. CSU, bawarski koalicjant Angeli Merkel, nie chciał się zgodzić na kontynuację polityki otwartych drzwi wobec przybyszy z innych krajów.

Zobacz także

Lider partii Horst Seehofer optował za wydalaniem z kraju osoby, które rozpoczęły procedurę przyznania azylu w innych krajach Unii Europejskiej. Na to zgodzić nie chciała się CDU.

We wtorek doszło do kolejnej rundy negocjacji liderów niemieckiej koalicji. Tym razem przyniosły one porozumienie i zażegnały najpoważniejszy od lat kryzys polityczny u naszych zachodnich sąsiadów.

Zobacz także

Merkel o dobrym kompromisie

- Znaleźliśmy kompromis z CDU, pozostaję na stanowisku szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na granicy z Austrią powstaną "centra tranzytowe", gdzie podejmowane będą szybkie decyzje w sprawie azylu - oświadczył lider CSU Horst Seehofer.

Zobacz także

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel osiągnięto "dobry kompromis". Jej zdaniem centrów tranzytowe przy granicy austriacko-niemieckiej jest rozwiązaniem "zachowującym duch partnerstwa w Unii Europejskiej".

RadioZET/Deutche Welle/PTD