Zamknij

Niemcy wprowadzają lockdown dla niezaszczepionych. "Sytuacja w naszym kraju jest poważna"

02.12.2021 15:59
Niemcy
fot. Stringer/Sputnik Russia/East News

Niemcy zaostrzają restrykcje dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. - Osoby bez szczepionki nie będą mogły wejść do sklepów, restauracji, miejsc kultury i wypoczynku - poinformowała ustępująca kanclerz Angela Merkel. Zapowiedziała też parlamentarną debatę nad możliwością wprowadzenia obowiązkowych szczepień. 

Niemcy zaostrzają restrykcje i wprowadzają lockdown dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Taką decyzję ogłoszono po spotkaniu kanclerz Angeli Merkel z jej następcą Olafem Scholzem oraz przedstawicielami krajów związkowych.

- Sytuacja w naszym kraju jest poważna - powiedziała Merkel, cytowana przez Onet. Odchodząca szefowa niemieckiego rządu nazwała wprowadzane obostrzenia "aktem narodowej solidarności". Według nowych przepisów osoby bez szczepionki nie będą mogły wejść do sklepów, restauracji, miejsc kultury i wypoczynku.

Niemcy. Lockdown dla niezaszczepionych przeciw COVID-19

Merkel ogłosiła również, że w parlamencie odbędzie się debata nad możliwością wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Jeśli większość deputowanych wyraziłaby na to zgodę, wymóg ten zacząłby obowiązywać od lutego 2022 roku. 

Instytut Roberta Kocha (RKI) podał w czwartek, że wartość nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu jednego tygodnia wynosi 439,2. W poniedziałek odnotowano szczytową wartość 452,4, we wtorek i środę zapadalność wynosiła odpowiednio 452,2 i 442,9.

W ciągu 24 godzin urzędy zdrowia zgłosiły do RKI 73 209 nowych zakażeń. To o 2500 mniej niż tydzień temu. Ponadto odnotowano 388 nowych zgonów związanych z koronawirusem.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl

C