Zamknij

Merkel spotka się z Putinem. Liczy na ożywienie dialogu z Rosją

Redakcja
28.04.2017 13:03
Merkel spotka się z Putinem. Liczy na ożywienie dialogu z Rosją
fot. PAP/EPA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się w najbliższy wtorek w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował rzecznik rządu Steffen Seibert. Niemiecki biznes liczy na ożywienie dialogu z Rosją i stopniowe znoszenie sankcji.

Będzie to pierwsza od dwóch lat wizyta szefowej niemieckiego rządu w Rosji. Putin był w Berlinie ostatni raz w październiku 2016 roku.

Seibert zaznaczył, że powodem wizyty kanclerz są przygotowania do szczytu G20, który odbędzie się na początku lipca w Hamburgu. - To jedna z wielu jej podróży w ramach niemieckiego przewodnictwa G20 - dodał rzecznik.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Seibert powiedział, że tematem rozmów Merkel z Putinem będzie zapewne też sytuacja na Ukrainie i w Syrii, a także kryzys w Libii. Jego zdaniem możliwe jest także poruszenie kwestii bilateralnych oraz sytuacji wewnętrznej w Rosji.

Rzecznik podkreślił, że sprzeczna z prawem międzynarodowym aneksja Krymu oraz destabilizacja wschodniej Ukrainy "poważnie obciążają" relacje niemiecko-rosyjskie.

- Mimo to naszym celem było zawsze włączenie Rosji w konstruktywne rozwiązania (problemów) - oświadczył Seibert. Jak dodał, Niemcy utrzymują z Rosją "bliskie i intensywne" kontakty. Zastrzegł, że ponowne przyjęcie Rosji do grona najbardziej uprzemysłowionych krajów świata (G7) "nie jest obecnie rozważane".

Wiceprzewodniczący Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki, Klaus Schaefer, wyraził nadzieję, że wizyta Merkel w Rosji "ożywi znajdujące się w kryzysie relacje niemiecko-rosyjskie". - Obie strony są sobie potrzebne, by zapewnić dobrobyt, bezpieczeństwo i pokój w Europie - powiedział niemiecki przedsiębiorca. - Potrzebny jest intensywny dialog - zaznaczył.

Schaefer powiedział, że sankcje nałożone na Rosję mają negatywny wpływ na relacje gospodarcze, a jako polityczny czynnik "straciły na znaczeniu". Powtórzył postulat wysuwany już wcześniej przez niemiecki biznes, by stopniowo znosić sankcje wraz z postępami w realizacji porozumienia z Mińska. - Strona ukraińska też musi wnieść swój wkład w realizację porozumień - dodał Schaefer.

Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki jest organizacją lobbystyczną zrzeszającą ponad 200 niemieckich firm handlujących i inwestujących w Rosji i innych krajach Europy Wschodniej.

RadioZET.pl/PAP/DG