Zamknij

Bez tego nie wjedziesz do Niemiec. Nasi sąsiedzi wprowadzają nowe przepisy ws. Covid-19

30.07.2021 17:35
Niemcy
fot. Marek Berezowski/REPORTER

Od 1 sierpnia wszystkie osoby wjeżdżające do Niemiec są zobowiązane do posiadania dowodu szczepienia, nabytej odporności lub testu na obecność koronawirusa z negatywnym wynikiem - poinformowała w piątek zastępczyni rzeczniczka rządu w Berlinie Ulrike Demmer. Dodała, że rozporządzenie zostało przyjęte, by ograniczyć falę zakażeń.

Od niedzieli wszystkie osoby powyżej 12. roku życia, przyjeżdżające do Niemiec dowolnym środkiem transportu, muszą przedstawić dowód szczepienia, wyzdrowienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Taki wymóg istnieje już w odniesieniu do wszystkich pasażerów linii lotniczych. W przypadku wjazdu z obszaru zagrożonego koronawirusem, osoby zaszczepione i wyleczone muszą również przedstawić dowód wykonania testu.

Niemcy wprowadzą nowe przepisy ws. Covid-19. Bez tego nie wjedziesz do kraju 

Ponadto, będą tylko dwie zamiast trzech kategorii klasyfikacji obszarów na świecie o wyższym ryzyku infekcji: obszary wysokiego ryzyka oraz te, na których występują nowe, budzące obawy warianty koronawirusa. O zaklasyfikowaniu regionu do obszaru wysokiego ryzyka wspólnie decydują resorty zdrowia i spraw wewnętrznych oraz MSZ.

Osoby wjeżdżające do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka lub obszaru występowania nowych wariantów koronawirusa muszą podać na portalu internetowym rządu swoje dane osobowe i miejsce zamieszkania na czas niezbędnej kwarantanny wjazdowej.

Koronawirus w Niemczech - najnowsze dane. Więcej zakażeń niż przed tygodniem

Powodem wprowadzenia nowych przepisów jest sytuacja epidemiczna u naszych zachodnich sąsiadów. Jak poinformował berliński Instytut im. Roberta Kocha, w Niemczech nie przestaje rosnąć liczba nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby - stan na czwartek 29 lipca - wykryto ich w kraju 3520, czyli prawie dwa razy więcej niż tydzień wcześniej, gdy było ich 1890. 

Z danych RKI wynika, że w ciągu ostatnich trzech tygodni zapadalność (liczba nowych infekcji na 100 tys. osób) wzrosła ponad trzykrotnie. W czwartek rano wartość ta wyniosła 16,0, w środę - 15,0, podczas gdy 6 lipca było to 4,9. "Do tej pory zapadalność była podstawą, która decydowała o wprowadzanych ograniczeniach w ramach federalnego hamulca bezpieczeństwa, który wygasł pod koniec czerwca” – przypomina "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

RadioZET.pl/PAP