Zamknij

Niemiecka firma zwolniła polską opiekunkę osób starszych. Powodem ciąża

Redakcja
15.05.2017 10:28
Niemiecka firma zwolniła polską opiekunkę osób starszych. Powodem ciąża
fot. PAP

Dwa lata pracy w Niemczech i zwolnienie. Powód? Ciąża. Polka w rozmowie z dziennikarzami przedstawia, jak traktuje się polskich pracowników za zachodnią granicą naszego kraju.

Pani Ania pracowała w Niemczech od września 2015 roku jako opiekunka osób starszych. Miesiąc pracowała za granicą, na kolejny przyjeżdżała odpocząć do Polski. Sprawa z umowami wyglądała identycznie. Firma podpisywała je na okres miesiąca, na wzór polskich "śmieciówek''.

W marcu tego roku kobieta otrzymała radosną nowinę. Wraz ze swoim partnerem z Polski mogą spodziewać się dziecka. 37-latka poprosiła szefa o przedłużenie umowy na czas ciąży, w trakcie której będzie na zwolnieniu lekarskim. Firma nie poniosłaby żadnych strat. Wynagrodzenie opłaciłby niemiecki odpowiednik NFZ.

Pracodawca zatrudniający Polkę nie zgodził się na takie rozwiązanie. Swoją decyzję argumentował ''dbaniem o wewnętrzne interesy firmy''. Sprawa trafiła do sądu i oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy. Kobieta nie ukrywa, że czuje się bezczelnie oszukana przez szefa, który wykorzystał jej brak wiedzy o przepisach dotyczących zatrudnienia.

Eksperci z biur porad prawnych przypominają, aby zwracać uwagę na rodzaj podpisywanych umów. Te, aby domagać się o zasiłek macierzyński i wychowawczy muszą być zawierane na czas określony!

RadioZET.pl/Fakt/DG