Zamknij

Pożar lasów w okolicach Berlina. Z ogniem walczy 200 strażaków

Redakcja
27.07.2018 10:47
Niemcy. Pożar lasów koło autostrady w Poczdamie
fot. PAP/EPA/POLIZEI BRANDENBURG

W pobliżu autostrady pod Poczdamem na wschodzie Niemiec wybuchł w czwartek pożar. Ogień strawił około 50 hektarów lasu sosnowego. Władze utrzymują, że żywioł jest już pod kontrolą i nie zagraża okolicznym mieszkańcom.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Niebezpieczeństwo jest na razie zażegnane – powiedział przedstawiciel lokalnych władz Christian Stein, cytowany przez dpa. Wcześniej w czwartek niemieckie służby ratunkowe rozważały ewakuację około 200-300 mieszkańców wiosek położonych koło autostrady.

Krok ten nie okazał się konieczny – oceniono, że nie ma ryzyka, iż ogień dotrze do domostw.

Zobacz także

Wieczorem w czwartek i w nocy z czwartku na piątek z żywiołem walczyło około 200 strażaków. W akcji gaszenia uczestniczył śmigłowiec niemieckiej armii. Działania służb utrudniały ciągle zmieniające się wiatry. Władze podejrzewają, że przyczyną pożaru mógł być niedopałek papierosa.

W czwartek z powodu pożaru wstrzymano ruch na autostradzie A-9 pod Poczdamem. W niektórych miejscach w pobliżu aglomeracji Berlina utworzyły się korki. W nocy z czwartku na piątek policja puściła samochody z powrotem na autostradę w kierunku Berlina. Przeciwny kierunek pozostawał zamknięty – poinformowała agencja dpa.

Zobacz także

Od wielu dni w Brandenburgii obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia pożarowego.

Główna fala upałów dopiero nadchodzi z sześcioma dniami z rzędu z temperaturami powyżej 30°C. W północnych Niemczech ma być w środku tygodnia nawet 36°C.

Na ulicach i w parkach kilkunastu niemieckich miast schną i umierają drzewa. Strażacy od tygodnia podlewają je – aż jedna trzecia miejskiego drzewostanu w Niemczech jest zagrożona.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wojciech Hernes/PTD