Zamknij

Niemiecka lewica zaprezentowała program. Chce likwidacji NATO i podwyżki socjalu

Redakcja
11.06.2017 17:49
Niemiecka lewica zaprezentowała program. Chce likwidacji NATO i podwyżki socjalu
fot. Twitter

Niemiecka Lewica (Die Linke) przyjęła w niedzielę na zjeździe w Hanowerze program wyborczy przewidujący dążenie do likwidacji NATO, wycofanie Bundeswehry z misji zagranicznych, 75-procentowy podatek dla najbogatszych oraz podniesienie świadczeń socjalnych.

- Chcemy gruntownie zmienić kierunek polityki w kraju - powiedziała szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Sahra Wagenknecht, podsumowując trzydniowy kongres partii.

W wyborach do Bundestagu 24 września Lewica chce zdobyć co najmniej 10 proc. głosów. Cztery lata temu postkomuniści uzyskali 8,6 proc. - Musimy być tak silni, by po wyborach móc wywrzeć presję na inne partie - podkreśliła Wagenknacht.

Liczący sto stron program nosi tytuł: "Socjalnie. Sprawiedliwie. Pokój"

Zobacz także

Delegaci opowiedzieli się za podniesieniem płacy minimalnej z 8,84 do 12 euro za godzinę i ustaleniem minimalnej emerytury na poziomie 1050 euro. Program przewiduje likwidację służb wywiadowczych.

Lewica krytykuje sankcje wobec Rosji oraz rozlokowanie wojsk NATO na wschodnich rubieżach Sojuszu. Wniosek o skrytykowanie aneksji Krymu przez Rosję został odrzucony większością głosów.

Jedyną szansą na udział Lewicy we władzy byłoby utworzenie koalicji z SPD i Zielonymi. Z aktualnych sondaży wynika, że taka koalicja nie ma większości potrzebnej do utworzenia rządu. Program polityki zagranicznej, w tym likwidacja NATO, uniemożliwia praktycznie takie porozumienie.

RadioZET.pl/PAP/DG