Zamknij

Merkel czy Schulz? Trwają wybory do Bundestagu

Redakcja
24.09.2017 08:47
Merkel czy Schulz? Trwają wybory do Bundestagu
fot. PAP/EPA

W niedzielę w Niemczech rozpoczęły się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze czynne są od godziny 8. Do wyboru nowego Bundestagu uprawnionych jest 61,5 mln obywateli. O miejsca w parlamencie ubiega się 4828 kandydatów i 42 partie.

Faworytem wyborów jest blok partii chadeckich CDU/CSU, którego liderem jest Angela Merkel, ubiegająca się po raz czwarty z rzędu o fotel kanclerski.

Głównym rywalem chadeków jest SPD Martina Schulza. W sondażach socjaldemokraci przegrywają jednak z chrześcijańskimi demokratami kilkunastoma punktami procentowymi.

Na finiszu kampanii wyborczej wrosło poparcie dla Alternatywy dla Niemiec (AfD), która może stać się trzecią siłą w niemieckim parlamencie. Istniejące od czterech lat ugrupowanie domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego.

Szanse na wejście do Bundestagu mają także: Lewica, liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) i Zieloni.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godziny 18. Nieoficjalny końcowy wynik wyborów powinien być znany po północy.

Jeżeli wyniki sondażowe potwierdzą się, po wyborach możliwa będzie kontynuacja dotychczasowej koalicji CDU/CSU - SPD, lub rząd partii chadeckich CDU/CSU z FDP i Zielonymi.

Nowy Bundestag musi zebrać się najpóźniej 30 dni po wyborach.

RadioZET.pl/PAP/DG