Zamknij

Niemcy. Pacyfiści wdarli się na teren bazy lotniczej USA

Redakcja
23.07.2018 20:29
Niemcy. Siedem osób wtargnęło do bazy wojskowej USA
fot. Buroll/Wikimedia Commons/PD

Siedem osób przecięło ogrodzenie i wdarło się na teren bazy lotniczej USA w Buechel na zachodzie Niemiec. Intruzów schwytano, a następnie wypuszczono. Jak poinformowały w poniedziałek niemieckie siły zbrojne, zostały im postawione zarzuty karne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do bazy, w której stacjonują wojska niemieckie i amerykańskie, wdarli się działacze organizacji pacyfistycznych. Zostali oskarżeni o zniszczenie mienia, włamanie oraz niebezpieczne zakłócenie ruchu lotniczego.

Zobacz także

Szczegóły swojej akcji aktywiści z grupy Atomwaffenfrei opisali w internecie. Siedem osób w wieku do 27 do 78 lat miało przeciąć ogrodzenie, zająć jeden z pasów startowych i śpiewać piosenki przy akompaniamencie fleta i akordeonu.

Aktywiści twierdzą, że na terenie bazy w Buechel składowana jest broń nuklearna. Na początku roku sąd oddalił pozew mieszkającej w pobliżu tej bazy osoby, która również utrzymywała, że jest tam broń atomowa.

Zobacz także

Associated Press przypomina, że jest to już drugi taki incydent. Poprzednio działacze na rzecz rozbrojenia nuklearnego zuchwale wdarli się do tej samej bazy zaledwie kilka dni wcześniej, 15 lipca.

W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia w Republice Federalnej Niemiec był jeden z najsilniejszych ruchów antynuklearnych, związanych z wówczas z wyścigiem zbrojeń atomowych ze Związkiem Radzieckim.

RadioZET.pl/PAP/PTD