Zamknij

Szpital zaatakowany przez hakerów nie przyjął pacjentki. Kobieta zmarła

18.09.2020 17:56
Zdjęcie ilustracyjne
fot. sfam_photo/Shutterstock

Pacjentka w stanie krytycznym zmarła po tym, jak zaatakowany przez hakerów szpital w Duesseldorfie (Niemcy) odesłał ją do innej, mocno oddalonej placówki - informuje agencja Associated Press. Atak hakerski wywołał godzinne opóźnienie w udzieleniu jej pomocy.

Tragiczna śmierć pacjentki w Niemczech. Zaatakowany przez hakerów szpital - do którego przewieziono ją w stanie krytycznym - odesłał ją do innej placówki. W sprawie postępowanie wyjaśniające prowadzą obecnie niemieckie organy ścigania, które rozpatrują incydent jako nieumyślne zabójstwo ze strony sprawców. Ci jednak pozostają nieznani - według dostępnych informacji obecnie wiadomo jedynie, że placówka została zaatakowana z użyciem oprogramowania szyfrującego dla okupu (ransomware).

Zobacz także

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. Hakerzy zdołali sparaliżować około 30 serwerów Szpitala Uniwersyteckiego w Duesseldorfie, pozostawili także wiadomość dla Uniwersytetu Heinricha Heinego, z którym afiliowany jest szpital, aby jego przedstawiciele skontaktowali się celem uiszczenia okupu i odblokowania dostępu do plików oraz infrastruktury teleinformatycznej placówki.

Szpital nie przyjął pacjentki w krytycznym stanie z powodu ataku hakerów. Kobieta zmarła

Z hakerami skontaktowała się policja z Duesseldorfu, która przekazała im, że zaatakowali szpital opiekujący się pacjentami w stanie krytycznym, którzy trafiają na oddziały ratunkowe i intensywnej opieki, nie zaś uczelnię. Cyberprzestępcy wycofali według doniesień medialnych swoje żądania i odblokowali zainfekowane wcześniej serwery. Według przedstawicieli lokalnych władz, w tym momencie kontakt ze sprawcami cyberataku został przez nich przerwany.

Zobacz także

Niemiecka federalna agencja cyberbezpieczeństwa (BSI) kilka godzin przed atakiem poinformowała w serwisie społecznościowym Twitter, że hakerzy wykorzystują wykrytą w 2019 r. podatność monitorowaną pod nazwą kodową CVE-2019-19781, która dotyka kontrolery Citrix odpowiedzialne za dystrybucję ruchu w aplikacjach.

Zobacz także

Podatność ta była w ubiegłym tygodniu wykorzystana przez cyberprzestępców powiązanych z Chinami do wtargnięcia w struktury firm zajmujących się produkcją i dystrybucją oprogramowania, w tym gier komputerowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP