Zamknij

Mieszkańcy miasta wykupili ze sklepów całe piwo. To protest przeciw neonazistom

25.06.2019 21:06
Piwo
fot. Shutterstock

W przygranicznym niemieckim miasteczku odbył się festiwal muzyczny pod patronatem neonazistów. Miejscowe władze, obawiając się zamieszek, wprowadziły na terenie imprezy prohibicję. Utrudnić życie przedstawicielom skrajnej prawicy postanowiła także lokalna społeczność. 

W Ostritz w Saksonii (południowo-wschodnie Niemcy), położonym przy polsko-niemieckiej granicy, zakończył się kolejny festiwal "Tarcz i Miecz", organizowany pod patronem Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Według różnych szacunków bawiło się na nim od 500 do 800 osób.Tym razem jednak musieli obejść się bez alkoholu, co podyktowane było decyzją sądu na wniosek władz miasteczka. 

Zobacz także

Policja na początku wydarzenia skonfiskowała ponad 4 tysiące litrów alkoholu przeznaczonego dla uczestników. Oprócz tego - również decyzją sądu - zakazano kontrmanifestacji, żeby nie doszło do zamieszek. Tylko raz policja musiała interweniować przy bezpośrednim spotkaniu na ulicy kilkuset osób - uczestników zlotu z ich przeciwnikami.

Mieszkańcy wykupili...całe piwo

To jednak nic w porównaniu z pomysłowością mieszkańców Ostritz. "Mieszkańcy 2-tysięcznego Ostritz, którzy w przytłaczającej większości sprzeciwiali się otwarcie organizacji u nich festiwalu „Tarcza i miecz”, postanowili pójść o krok dalej i… wykupili wspólnie całe piwo ze sklepów w ich miasteczku, aby organizatorzy neonazistowskiej imprezy nie mogli uzupełnić po cichu zapasów" - czytamy na portalu euractiv.pl.

„Nasz plan powstał już tydzień temu. Chcieliśmy >>wysuszyć<< nazistów. Skoro nałożona jest prohibicja na terenie festiwalu, to my opróżnimy półki w okolicznych supermatketach” –  powiedział w rozmowie „Bildem” lokalny działacz społeczny Georg Salditt (cytat z: euractiv.pl).

Współpraca z polską policją

Saksońska policja podziękowała za współprace przy zabezpieczaniu tego wydarzenia również polskim funkcjonariuszom, jako że miasteczko łączy z polską wsią Krzewina kładka prowadząca do dworca kolejowego. Łącznie w całą operację zaangażowanych było 1400 mundurowych. 

Zobacz także

Festiwal kolejny raz odbył się legalnie, ponieważ oficjalnie jest zamkniętym wiecem politycznym. Przypomnijmy, że na wschodzie Niemiec (terenach byłej NRD) skrajnie prawicowe ugrupowania są bardzo popularne. To tam właśnie antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) notuje najlepsze wyniki w wyborach ogólnokrajowych bądź samorządowych.

RadioZET.pl/GW/euractiv.pl