Zamknij

Niemcy: Wzrost zachorowań w związku z napływem uchodźców

Redakcja
25.07.2017 18:15
Niemcy: Wzrost zachorowań w związku z napływem uchodźców
fot. PAP/EPA

Jak wynika z raportu Robert Koch Institute, cytowanego przez najnowsze wydanie "Gazety Polskiej", w ciągu ostatnich dwóch lat w Niemczech odnotowano gwałtowny rozwój niebezpiecznych chorób zakaźnych.

Czy prezydent na dobre zerwał się z uwięzi PiS-u? Dyskutuj w serwisie Mam Zdanie

Według "GP" niemieccy eksperci nie mają wątpliwości, że wzrost ten związany jest z falą uchodźców. Tygodnik podkreśla, że Unia Europejska nie jest przygotowana ani na ewentualny kryzys epidemiologiczny, ani na pomoc cierpiącym ludziom.

"Gazeta Polska" omawia Roczny Raport Epidemiologii Chorób Zakaźnych opublikowany w Niemczech 12 lipca 2017 r., dodając, że to pierwszy dokument pokazujący wpływ przyjęcia wielkiej fali uchodźców na zdrowie publiczne.

Według raportu od 2015 r. w Niemczech znacznie wzrosła liczba przypadków zachorowań na epidemiczne zapalenie spojówek, ospę wietrzną, cholerę, kryptosporydiozę, dengę i bąblowicę. Odnotowano też wyraźnie zwiększoną liczbę zakażeń hantawirusowych, infekcyjnych zapaleń wątroby, zatruć jadem kiełbasianym, gorączek krwotocznych i dużo częstsze występowanie enterokrwotocznego szczepu Escherichia coli oraz bakterii Haemophilus influenzae. Nastąpił również nieoczekiwany wzrost zachorowań na giardiozę, HIV/AIDS, gruźlicę, trąd, dur epidemiczny, odrę, menigokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, nagminne zapalenie przyusznic, dur rzekomy, różyczkę, dyzenterię, kiłę, toksoplazmozę, włośnicę, gruźlicę, tularemię, tyfus i krztusiec.

Zobacz także

Tygodnik przekonuje, że nie może być mowy ani o zbiegu okoliczności, ani o błędzie statystycznym. "GP" podaje przykład liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B - która wzrosła z 755 w 2014 r. do 3006 w 2016 r., a także liczby chorych na odrę, która w tym czasie wzrosła w tym aż o 450 proc.

"GP" cytuje słowa dr. Michaela Meltera z akademickiego szpitala w Ratyzbonie, który w 2015 r. mówił o tym, że migranci przyjmowani do placówki pojawiają się tam z chorobami niemal niespotykanymi w Niemczech. "Z niektórymi z tych dolegliwości nie miałem styczności od 20-25 lat. A wielu moich młodszych kolegów w ogóle nigdy ich nie widziało" - cytuje lekarza tygodnik.

RadioZET.pl/PAP/DG