Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Udawał Czecha, by wjechać na Ukrainę. Niemiec zatrzymany

30.10.2018 13:50
xxx wiadomosci

Niemiec usiłował wjechać na Ukrainę na podstawie sfałszowanego czeskiego paszportu. Miał także inne fałszywe dokumenty. Komplet kupił za tysiąc euro – poinformowała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

Udawał Czecha, by wjechać na Ukrainę. Niemiec zatrzymany fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

43-letni obywatel Niemiec usiłował przekroczyć polsko-ukraińską granicę przez przejście w Korczowej. Podczas odprawy przedstawił funkcjonariuszom SG czeski paszport.

– Już na pierwszy rzut oka dokument budził podejrzenia co do swojej autentyczności. Wnikliwsze badanie wykazały, że strona personalna paszportu została w całości przerobiona, a następnie wklejona do autentycznego czeskiego paszportu. Okazało się także, że czeski paszport figuruje w bazach SiS i Interpol jako utracony na terytorium Czech – wyjawiła mjr Pikor.

Chciał towarzyszyć partnerce w powrocie na Ukrainę

Dodała, że podróżny okazał funkcjonariuszom podczas odprawy granicznej jeszcze prawo jazdy i dowód osobisty, które także były fałszywe.

– Mężczyzna przyznał, że jest obywatelem Niemiec, chciał towarzyszyć swojej partnerce w powrocie na Ukrainę, ale nie zdążył na czas wyrobić niemieckiego paszportu. Dlatego postanowił na granicy z Ukrainą udawać Czecha – wyjaśniła rzeczniczka.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Niemiec za komplet fałszywych dokumentów miał zapłacić w swoim kraju tysiąc euro.

Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze pozbawienia wolności. Jej wymiar uzgodniono na rok i dwa miesiące w zawieszeniu na dwa lata.

RadioZET/PAP/Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej/JZ

Oceń