Zamknij

Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom zatrudnionym w czasie wojny

Redakcja
19.09.2017 17:05
Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom zatrudnionym w czasie wojny
fot. Flickr

Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom, którzy podczas II wojny światowej byli zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i odprowadzali z tego tytułu składki do niemieckiego systemu emerytalnego, a po wojnie powrócili do Polski – podaje PAP.

Na starania Polaków o emeryturę Berlin odpowiada przywołując umowę o ubezpieczeniach społecznych z 1975 roku, z której wynika, że Polska jest odpowiedzialna za wypłatę emerytur swoim obywatelom zamieszkałym na jej terytorium.

Przymusowa germanizacja

Sytuacja ta dotyczy zarówno osób, którzy w wyniku przymusowej germanizacji otrzymały niemieckie obywatelstwo, a także polskich robotników cywilnych, zatrudnionych w przemyśle bądź gospodarstwach rolnych, niebędących robotnikami przymusowymi. Jak pisze PAP, w pierwszej grupie są też przedstawiciele niemieckiej Polonii represjonowani w czasie wojny przez władze niemieckie.

Zagłosuj

Czy uważasz, że Polska powinna ubiegać się o reparacje wojenne od Niemiec?

Liczba głosów:

Emerytury dla polskich ofiar Trzeciej Rzeszy

Najwyższy czas, by rozpocząć debatę o niemieckiej odpowiedzialności emerytalno-rentowej za prace tysięcy Polaków podczas II wojny światowej. Sprawa ofiar akcji germanizacyjnych jest szczególnie bolesna. Ich zatrudnienie objęte było obowiązkiem ubezpieczeniowym. Do dziś w wielu przypadkach nie otrzymują emerytury przysługującej im za te okresy zatrudnienia – mówi niemiecka polityk Azize Tank, która zabiega o emerytury dla polskich ofiar Trzeciej Rzeszy.

Czy Polska ma szanse na reparacje wojenne? Weź udział w dyskusji w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz