Zamknij

Niemieckie media o polskich neonazistach: Polska coraz bardziej brązowa

Redakcja
26.01.2018 11:30
Neonniemcyaziści
fot. You Tube screen

Niemieckie media szeroko opisują i komentują materiał o neonazistach ze Śląska świętujących urodziny Hitlera wyemitowany przez stację TVN. Padają w nich mocne i krytyczne sformułowania.

Niemcy nie mogą się nadziwić, jak taka radykalizacja nastrojów może mieć miejsce w Polsce — kraju, który Hitler chciał unicestwić. Wiele gazet, portali internetowych oraz programów telewizyjnych szeroko i dokładnie opisuje tę sprawę, załączając nagrania z ostatniego odcinka „Superwizjera”.

Szeroko komentowane skandale

Oprócz ostatnich wydarzeń w mediach naszych zachodnich sąsiadów przytaczane są również inne sprawy: byłego księdza Jacka Międlara, Marszu Niepodległości z rasistowskimi hasłami i transparentami, a także sprawę Piotra Rybaka i spalenia kukły Żyda na wrocławskim rynku oraz spalenia swastyki w Białymstoku. Wszystkie sytuacje nazywają porażką polskiego systemu prawnego.

Zobacz także

Mówi się też o polskich politykach i Angeli Merkel pokazanych na okładkach czasopism w mundurach Wermachtu. Niemieckie media zauważają przy tym, że garstka neonazistów, która obchodzi urodziny Hitlera to tylko wierzchołek góry lodowej, a nie — jak twierdzą niektórzy polscy politycy — „margines marginesów”.

Czego dotyczy sprawa?

Przypomnijmy: „Superwizjer” TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

Zobacz także

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

W tej sprawie zatrzymano już 6 osób. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Z kolei Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim zajmuje się sprawą organizowanego co roku we wsi Kępy pod Radomskiem festiwalu „Orle Gniazdo”, w ramach którego występują zespoły i wykonawcy w swoich tekstach i oprawie wizualnej odwołujący się do ideologii nazistowskiej i faszystowskiej.

Zobacz także

RadioZET.pl/MAS/MP