Zamknij

Nieoficjalnie: ostre cięcie KE w środkach dla Polski na politykę spójności

Redakcja
28.05.2018 17:54
KE
fot. Archiwum RadioZET.pl

Nieoficjalne doniesienia z Brukseli na temat Polski mówią, że Komisja Europejska ma zaproponować we wtorek nową metodologię podziału pieniędzy na politykę spójności, przez co do Polski trafi ponad 23 proc. mniej funduszy niż obecnie – dowiedziała się PAP.

Zgodnie z założeniami, do Polski w ramach budżetu UE na lata 2021-2027 ma trafić 64,4 mld euro w cenach z 2018 roku. W obecnej wieloletniej perspektywie finansowej do Polski w ramach tych funduszy trafia 83 mld euro.

Polska największym beneficjentem

Mimo wszystko, Polska ma nadal pozostać największym beneficjentem polityki spójności UE. Drugi kraj pod tym względem, Włochy, ma na lata 2021-2027 otrzymać 38,6 mld euro. Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, na nowej metodologii podziału najbardziej stracą kraje wschodu Europy, a najbardziej zyska południe kontynentu - Włochy oraz Hiszpania.

KE szykuje cięcia środków

Polska Agencja Prasowa nieoficjalnie podaje, że Polska będzie krajem, który dotkną największe cięcia. Według założeń KE, cięcia dla poszczególnych krajów mogły wynieść maksymalnie 24 proc., natomiast w górę fundusze mogły pójść najwyżej o 8 proc. Ogólnie zmniejszenie środków na politykę spójności ma wynieść w skali całej UE około 10 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz